Elektrikli Aletler Nasıl Çalışır?

Elektrikli aletlerin genel çalışma prensipleri fizik kurallarına dayanmaktadır. İster elektronik devrelerin yer aldığı elektrikli aletler olsun isterse elektronik devrelerin kullanılmadığı elektrikli aletler olsun, tamamen fizik prensipleri içerisinde çalışırlar.

Elektronik Devre Kullanılmadan Yapılan Elektrikli Aletler

Ütü dediğimiz cihaz elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirir. Enerjinin dönüşüm prensibine uygun olarak çalışır. Ampul elektrik enerjisini ışık ve ısı enerjisine çevirerek çalışır. Büyük oranda ışık üretmek için tasarlanmıştır, ancak elektrik enerjisinin bir kısmı ısı enerjisine dönüşmektedir.

elektrikli aletler nasıl çalışır-1

Günümüzde kullanılan çamaşır makinelerinde elektronik aksam kullanılmaktadır. Elektronik aksamı ele almadan değerlendirecek olursak, çamaşır makinesinin çalışma prensibi elektrik enerjisinin hareket enerjisine çevrilmesi şeklindedir. Kısacası, hangi elektrikli aleti ele alırsak alalım hepsi de enerji dönüşümünü gerçekleştirecek şekilde çalışmaktadırlar.

Elektronik Devreler Kullanılarak Yapılan Elektrikli Aletler

Elektronik devreler de elektrik ile çalışmaktadır ve elektrikli alete birçok özellik kazandırmaktadır. Elektronik bir devrenin çalışma prensibi ise yapısında bulunan elektronik malzemeler ile elektrik akımını geçirerek ya da geçirmeyerek işlem yapmaktadır. Bu devre elemanları arasında dirençleri, kondansatörleri, transistörleri, entegreleri verebiliriz. Daha birçok devre elemanı var, hepsinin de temel prensibi gerilimi ya da akımı kontrol etmekten ibarettir.

Akıllı fırının ayarladığınız saati elektronik bir aksamdır, vakti gelince elektrik akımını ileterek fırının çalışmasını sağlayacaktır.

Bilgisayarlar elektrikle çalışır. İçerisinde yer alan elektronik devre elemanları akıma yön vererek istenilen verileri oluşturmaya ve işlemeye yararlar. Merkezde bulunan mikro çip 0 ve 1 denilen sistemi kullanarak bilgisayarın çalışmasını sağlar. 0 gerilimin olmadığını, 1 ise gerilimin olduğunu ifade etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir