Hotspot Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hotspot akıllı telefonlarda bulunan, kullanıcılarının kendi kullandıkları mobil veriyi diğer bir cihazla paylaşmasına imkan veren, kablosuz yerel ağdan internete erişim imkanı sağlayan sistemdir.

Hotspot hemen hemen her akıllı telefonda bulunan bu özelliktir ve şifre ile erişim sağlanmasına olanak tanır. Alışveriş merkezlerine, süpermarketlere, hastanelere, tren istasyonlarına, kafelere, restoranlara ve kampüsler gibi bir çok alana uygulanabilen bu sistem, interneti olan kullanıcının genellikle şifre ile bağlantı kurdurduğu Hotspot noktası üzerinden uygulanmaktadır.

Hotspot Nedir?

2000’lerin başında ücretli ve ücretsiz hotspot noktaları birçok ülkede birçok şirketin desteğiyle yaygınlaşmaya başlayan Hotspot, terim olarak ilk defa Stewart’tan 5 yıl sonra Nokia firması tarafından kullanıldı. Kamusal alanda kablosuz yerel ağ fikrini de Hotspot terimini kullanmadan 1993’te NetWorld+Intercop konferansında Brett Stewart dile getirilmiştir.

WiFi telefon, PDA, veya Laptop gibi WiFi uyumlu herhangi bir cihazla evimizin dışında zaman geçirdiğimiz alanlarda kolaylıkla geniş bant internet erişimine olanak veren hotspot bölgeleri kamuya açık ücretsiz ya da ticari olabilirler. Tamamen korumasız kamuya açık alanlarda güvenlik sonunları olabileceğinden daha çok internet erişimi sınırlandırılmış ya da ücretli, kullanıcı takipli olarak kullanılır.

Ticari olan sistemlerde kullanıcı ilk bağlantı isteği gönderdikten sonra giriş ve yetkilendirme sayfasına yönlendirilir. Bu sayfada kredi kartı ya da telefon aracılığı ile ödeme yapılıp erişim hakkı verilebilir ya da ön ödeme ile alınmış kullanıcı adı ve şifre vasıtasıyla erişim hakkı verilebilir. Bu şekilde kullanıcılar tanımlanıp takip edilebilmektedir.

Ücretsiz Wi-Fi Hotspot: Tüm kullanıcılara ücretsiz internet erişimi veya ağ servisi sunmak için hazırlanan Wi-Fi Hotspot noktalarıdır. Bu bağlantılara erişim sağlamak için kullanıcıların herhangi bir şifre girmesine gerek yoktur. Kamusal kullanıma açık olan bu bağlantı ve erişim noktaları aynı zamanda kullanıcılar için bazı önemli risk unsurlarını da içermektedir. Kafeler, barlar, parklar, kütüphaneler, okullar ve hava limanı gibi bölgelerde ücretsiz Wi-Fi Hotspot bağlantıları bulunur.

Ticari Hotspot: Kullanmak ve bağlantı kurmak için belli bir ücret talep edilen veya farklı koşulların bulunduğu ancak bu koşulların sağlanması halinde kullanılabilecek olan Hotspot noktalarına denir. Ücretli olarak bağlanılan Ticari Hotspot sisteminde kullanıcılar bir yönlendirme ekranı sayesinde ne kadarlık kullanım yaptıklarını ve ödemesi gereken tutarı görebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir