İlk Keşfedilen Gezegenler Hangileridir?

GEZEGENLERİN KEŞFİ

Astronomi diğer adıyla gökbilim; gökcisimlerinin birbirlerine göre konumlarını, hareketlerini bu cisimlerin fiziksel ve kimyasal yapılarını inceleyen bilim dalıdır. İnsanoğlu hayatı boyunca gökyüzünde olup bitenleri merak etmiş ve bu durum astronomi biliminin gelişmesine sebep olmuştur.

İnsanlar uzun yıllar boyunca gökyüzüne olan meraklarını giderebilmek için keşif yoluna başvurmuş ve bunun sonucunda gezegen olarak adlandırdığımız gökcisimlerine rastlamışlardır. Bu keşifler 17. yüzyılda Galileo Galilei’nin teleskobu bulmasıyla gerçekleşmiştir. Teleskobun bulunmadığı dönemlerde ise gökyüzü ile ilgili incelemeler çıplak gözle yapılmakta idi.

ilk keşfedilen gezegenler hangileridir-1

TELESKOBUN BULUNMASI

Aslında teleskobun bulunması ve gezegenlerin resmi olarak keşfedilmesinden yıllar önce antik dönemlerde gökyüzünde gözle görülen gezenlerin var olduğu bilinmekteydi. Bunlar Merkür, Venüs, Jüpiter, Mars ve Satürn’dü. Bu gezegenler çıplak gözle görülebiliyordu ve insanlar tarafından yıldızlara benzetilmekteydiler. İlerleyen zamanlarda mevcut keşiflerle birlikte gökyüzü ile ilgili elde edilen bilgiler artmış fakat 18. yüzyıla kadar bir gezegenin varlığı resmi bir boyut kazanamamıştı. Uzun yıllar insanoğlu 6 gezegenin var olduğuna inanmıştır fakat 1781’de Uranüs resmi olarak keşfedilen ilk gezegen olarak kayıt altına alınmıştır. Bu gezegen aslında yıllarca sönük bir yıldız olarak varsayılmıştır. Uranüs’ün bir gezegen olduğunu ise İngiliz bir gökbilimci olan Sir William Herschel keşfetmiştir.

Uranüs gezegeninin varlığına bir tesadüf sonucu rastlanmıştır. Sir William Herschel parlaklığı düşük yıldızlarla ilgili araştırma yaptığı sırada Uranüs’ü keşfetmiştir. 13 Mart 1781’de diğer yıldızlardan daha farklı hareket ettiğini gördüğü Uranüs hakkında araştırmalar yapan İngiliz bilim adamı bu cismin aslında bir yıldız değil güneş sisteminin henüz varlığı bilinmeyen 7. gezegeni olduğuna kanaat getirmiştir.

SONRADAN RASTLANILAN GEZEGENLER

Uranüs’ün keşfinden sonra bilim adamları araştırmalarına devam etmiş ve Berlin Gözlemevi’nde 23 Eylül 1846 tarihinde Neptün adı verilen 8. gezegenin varlığı da keşfedilmiştir. Neptün gezegeninin keşfinden sonra 9. gezegeni bulmak için araştırmalar yapılmış ve bunun sonucunda Plüton keşfedilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir