Mke Ne Zaman Kuruldu?

MKE Nedir?

MKE’nin açılımı Makine ve Kimya Endüstrisidir. Ülkemizin en önemli kuruluşlarından biridir. Bu kurumun ana görevi Türk Silahlı Kuvvetleri için teçhizat yapmaktır. Yani silah, mermi ve benzeri askeri malzemeler. MKE Osmanlı döneminden beri vardır. Ama MKE adıyla değil. O zamanki ismi Tophane-i Amire’dir. Bu kurum, tarihe bakılınca Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulduğu anlaşılmaktadır. Sanayi bakımından çok önemli bir kurum niteliği taşır.

MKE, Kim Tarafından ve Ne Zaman Kurulmuştur?

MKE yani Makine ve Kimya Endüstrisi, tarihe göre Fatih Sultan Mehmet tarafından 15. yüzyıl aralarında kurulmuştur. Yeni ismi ile 1921 yılında Ankara’da kurulmuştur. Birçok kişinin ekmek yediği bu kurumda 6000 kişiye yakın personel çalışmaktadır. Bu personel sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. İstanbul’da ve Kırıkkale’de de önemli yan kuruluşları bulunmaktadır. Toplam bütçesi 450 Milyon TL civarındadır. Halka açık bir kuruluş olup, çalışma alanı savunma sanayiidir.

MKE Osmanlı’ya Dayanıyor

Tarihi Osmanlı Devletine kadar inen bu kurum, günümüze gelene kadar, birçok ad değişikliği yapmıştır. Osmanlı Devletinde iken Tophane-i Amire ismini kullanan bu kurum, Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra ad değişikliği yaparak, Askeri Fabrikalar Umum Müdürlüğü ismini almıştır. Sonra ise Makine ve Kimya Endüstrisi ismini almıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri bakımından en önemli kurumlardan biridir. Bu kurum birçok yabancı ülkeye silah ihracatı yapmaktadır. Bu kurum Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığıyla ilişkilendirilmiştir. Bu kurum Dünya ve NATO standartları bakımından uygun üretim yapmaktadır. Hafif ve Ağır silah grubunda üretim yapmaktadır. Roket, patlayıcı ve benzeri alanlarda da mühimmat yapmaktadır. Makineli tüfek, tabanca ve benzeri silah türlerinde de çalışmaları vardır. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan biridir. Şuan da merkezi Ankara’da bulunmaktadır ve her geçen gün başarılı çalışmalara imza atarak ülkemizi gururlandırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir