Modülerlik Nedir, Ne İşe Yarar

Modülerlik Nedir?

Modülün (parça) kelime anlamı; birbirlerini tamamlayan, farklı görevleri üstlenen birimlerdir. Modülerlik ise; bir bilgisayar sisteminin veya programının birbirlerini en alt düzeyde etkileyen, ayrıca bağımsızca çalışabilen, diğer taraftan da bir bütünün parçası olan bölmelere ayrılabilmesi özelliği, yani parçalı sistemdir.

Karmaşık bir sistemi çözmek herkes için zordur. İnsanlar ancak bu karmaşık sistemi daha küçük parçalara ayırarak daha anlaşılabilir hale getirebilir. Modüler tasarım kısaca farklı sistemlerde kullanılabilecek parçaların bir araya getirilmesine dayalı birimsel tasarım, karmaşık yöntemleri düzenli bir sisteme sokmak için kullanılan bir stratejidir.
Modülerlik; sistemi hedeflenen kalite doğrultusunda parçalara ayrıştırma sonucuyla elde edilir.

modülerlik nedir ne işe yarar-1

Modüler Sistemin Kazançları Nelerdir?

İş Bölümü

İş üzerinde çalışacak olan kişilere veya gruplara üzerinde çalışacakları işler ayrı ayrı verilebilir. Kişilerin sadece kendi çalışacağı modül hakkında bilgi sahibi olması yeterlidir. Örneğin bir arabada eğlence sistemini kuracak kişiler arabanın diğer teknik işleriyle ilgili bilgi sahibi olmak zorunda değildirler.

Soyutlama

Arabanın her bir parçasının ne işe yaradığını tam olarak bilmemize gerek kalmaz.

Yeniden Kullanılabilirlik

Bir araba üretiminde her bir küçük parçası için büyük emekler harcandıktan sonra başka bir araba tasarımı yapılacağında tasarıma sıfırdan başlama ihtiyacı ortadan kalkar.

Kolay Bakım Ve Onarım

Arabanın herhangi bir yerinde meydana gelen küçük bir sorun tüm arabanın hurdaya çıkacağı anlamıma gelmez.

Kısaca; modüler sistemle birlikte ürün çeşitliliğinde zenginleşme, endüstri faaliyetlerinde üretim süreciyle ilgili olarak esneklik sağlama, işletmelerin dış kaynaklı firmalar tarafından sunulan yeteneklerden avantaj elde etmesine olanak sağlaması, firmanın ürün gelişimine destek olmak için birçok yeteneğin birleştirilmesi gibi sayısız faydası vardır. Ayrıca firma üretim aşamasında dışarıdan geçici iş gücü alarak koşulları esnetebilir, iş bittikten sonra normal kadrosuna geri dönebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir