Radyometre Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ortamda bulunan enerji  ışınların kuvvetinin ölçümünü yapan aletin adına “radyometre” denir. Kısaca “ışınölçer” de diyebiliriz.

Radyometre yapımında gerekli malzemeler

– Çark için demir çubuk,
– Ampul,
– Plaka,
– Karton,
– Alüminyum
– Fanus

Radyometre Nasıl Çalışır?

Radyometre; içerisine hava temas etmeyen cam bir fanusa konulmuş olup, rahatça dönebilen dört kanatlı bir çarktır. Kanatların iki tarafı için farklı renkler kullanılır. Kanatların  bir tarafında siyah renk kullanılırken diğer tarafında beyaz renk kullanılır. Bunun sebebi ise siyah renkli olan kısmın gelen ışınları daha çabuk soğurması, beyaz kısmın ise ışığı yansıtmasıdır. Fanusa gönderilen ışıkta koyu renkli kanatlar ışığı daha çabuk soğurduğundan daha fazla ısı alır. Isınan kanatçık yüzeyleri hava moleküllerini ısıtır, ısınan hava genleşir, böylece moleküllerinin hareketleri hızlanır ve hızlanan havanın molekülleri kanatlara çarparak, kanatların hareketini sağlar.

İlk Radyometre Ve Bilinen Radyometreciler

İlk radyometre, Sir William Crookes’un 1800’lü yılların  sonlarında geliştirdiği algılayıcı  bir alettir. Yeterince duyarlı olmadığından o dönemden sonra  kullanılmamıştır. Günümüzde daha detaylı ve geliştirilmiş aygıtlar kullanılmaktadır. En bilinen radyometrelerden  Crookes radyometresi Elektromanyetik  radyasyon yoğunluğu hakkında nicel bir ölçüm sağlar. Nichols radyometresi farklı bir şekilde  çalışır ve Crookes radyometresine göre daha duyarlıdır.
Patrick Jankowiak tarafından icat edilmiş MEMS radyometresi, Nichols radyometresi, Crookes radyometresi gibi koşullarına uygun şekilde çalışabileceği gibi dalga boyu ve parçacık enerji düzeyleri şeklinde  çok geniş bir ilkeler yelpazesi içinde çalışabilir olduğu görülmektedir.

Radyometre Hangi Bilim Alanlarıyla Bağlantılıdır?

Astronomi
– Fizik
– Jeofizik
– Jeoloji gibi bilim alanlarında da  radyometreden yararlanılmaktadır.

Radyometrik ölçümler  yüksek atmosfer, astronomi ölçümlerinde kullanıldığı gibi  uçaklar ve arazi araçları üzerine yerleştirilerek uzak ölçüm yapmaya da fayda sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir