Türkiye’nin En Eski Şehri Neresidir?

Geçmişten günümüze kadar geçen zamanda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış güzel ülkemizde, birçok şehir kurulmuş ve birçok tarihi eser inşa edilmiştir. Medeniyetler kendi kültür ve tarihlerini bir sonraki gelecek olan nesillere aktarmış, her tarihi kalıntı zamanla tarihin zamana ışık tutacak sayfalarına gömülmüştür. Toplumlar yaşadıkları yerlerde şehirler kurmuş, büyüyen şehirler sayesinde birçoğu kendi imparatorluklarını ilan etmişlerdir. Peki Türkiye’de en eski şehir neresidir?

Hakkari Şehri

Yapılan tarihi araştırmalar sonucunda ulaşılan bilgi ve buluntulara göre eski zamanlarda bu bölgede Sümerler, Babiller, Asuriler ve Medler hüküm sürmüştür. Ayrıca Pers İmparatorluğu’da hakim olmuştur. İslam orduları açısından baktığımız zaman Hazreti Ömer zamanında fethedildi ve Yavuz Sultan Selim zamanında da Çaldıran savaşı sonucunda 1536 yılında Osmanlı hakimiyetine girdi. Birinci Dünya Savaşında Ruslar, Hakkari’nin merkezi olan Çölemerik’i işgal ettiler ancak daha sonra Çölemerik kurtarılmıştır. Milli Mücadele yıllarında ise Çölemerik, Yüksekova, Şemdinli ilçelerinden meydana gelen Hakkari vilayeti kuruldu.

türkiyenin en eski şehri neresidir-1

Birçok ordunun savaşlarına ev sahipliği yapan ve aynı zamanda birçok medeniyetin yaşadığı bu şehir, Türkiye’nin en eski şehri olarak kabul edilmektedir. İlk çağlarda kale gözüyle bakılmıştır ve bu da bize bir savunma bölgesi olarak kullanıldığını ortaya çıkarıyor. Bu bölgede bulunan mağaralarda yapılan inceleme ve araştırmalarda ilk çağlara ait kaya resimlerine rastlanmıştır. Buradan anladığımız Hakkari en eski zamanlardan beri insanların yaşam noktaları arasında olan bir yerdir.

Tarihe Sayfa Açan Diğer Şehirler

Türkiye bulunduğu coğrafyanın önemi dolayısıyla birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için çok sayıda şehrimiz tarihinden hiç kopmamıştır. Şanlıurfa, Konya, Batman, Sivas, Bayburt, Edirne, İstanbul, Adana, Bursa, Karabük ve daha birçok il bizim tarihle iç içe olmamızı sağlıyor. Hatta UNESCO tarafından Karabük ilinin turistik ilçesi Safranbolu koruma altın alınmıştır. Yine Şanlıurfa ilimizde bulunan Göbeklitepe Höyüğü, dünyanın bilinen en eski mabedidir.

Türkiye, bu coğrafyası ve sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikleriyle eski zamanlardan bu yana birçok medeniyetin uğrak yeri olmuş ve birçok medeniyete evsahipliği yapmıştır. Genel kültür zenginliği için çok elverişli olan bu topraklar bizi her zaman tarihle iç içe bırakmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir