Uzayda Oksijen Var Mı?

En büyük merak konularından bir tanesi uzayda oksijen var mı? ESA’nın yaptığı keşif doğrultusunda uzayda oksijen olduğu kesinleşti. Uzan bilindiği gibi sonsuz boşluğun olduğu bir ortam bu ortam içerisinde oksijen olsa bile solunum yapan bir hayvanın yaşaması mümkün uzayda oksijen belli başlı yerlerde bulunuyor. Uzayda oksijenin bulunduğu noktada yine insanoğlunun solunum yapma imkanı yoktur. Çünkü uzayda maddeler bir arada bulunamaz uzayda yerçekimi yoktur. Bu durumda yeterli seviyede solunum yapacağımız oksijeni bir arada bulamayacağımız için solunum yapamayacağımız anlamına gelmektedir.

uzayda oksijen var mı-1

Yeni yapılan keşifler doğrultusunda büyük yıldızların çevresinde ve bazı kuyruklu yıldızların çevresinde oksijen tespit edildi. Bu keşiflerin yapılmasında gelişen teknolojinin çok yararı artık teleskoplarımız uzayda belli mesafelerde bulunan cisimlerin maddesel özelliklerini inceleyebilecek seviyeye geldi. Günümüz uzay çağındaki gelişmeler bizi şaşırtmaya devam ediyor. Bu yazıda uzayda oksijen var mı sorusunu biraz daha irdeleyeceğiz.

ESA’nın Herschel Uzay Teleskobu Uzayda Oksijen Olduğunu Teyit Etti

Kızılötesi teknoloji ile çalışan Herschel teleskobu uzayda oksijen keşfetti. Teleskop uzay da Orion nebulasında oksijen olduğunu buldu. Oksijen uzayda yerçekimi kuvvetinin olduğu bir noktada birikebilir bu doğrultuda oksijenin bu tür uzay cisimlerinde rastlanması daha muhtemeldir Orion nebulası haricinde evrendeki devasa cisimlerin etrafında da oksijen bulunabileceğini bilim adamları ifade ettiler.

Nebula nedir

Nebula uzayda toz bulutlarının bulunduğu yerdir. Bu bölgelerde yıldızlar ve gezegenler oluşur. Yıldızların oluşum evreleri nebulalarda başlar. Milyarlarca yıldız şu an uzaydaki nebulalar da oluşmaya devam ediyor.

ESA’nın Philae Modülü Kuyruklu Yıldızda Oksijen Buldu

Philae İsimli Modüldür İlk defa bir kuyruklu yıldıza giden modüldür. Modül güneş enerjisi ile çalışmaktadır. Kuyruklu yıldız üzerinde yaptığı çalışmalar neticesinde kuyruklu yıldızda oksijen tespit etmişlerdir. Bilim adamalarının zor bir ihtimal olarak baktığı bu durum bilim camiasını şaşırtmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir