VAR Nedir, Nasıl Uygulanır?

Futbol maçlarında tartışmalı ve oyuncuların yoğun itirazda bulunduğu bir pozisyonda hakemlerin daha doğru karar verebilmesi için uygulanan sisteme verilen isimdir.

Tüm dünyada ve ülkemizde ilgiyle takip edilen ve en çok taraftar kitlesine sahip olan spor branşı bilindiği üzere futbol oyunudur. İki takım arasında 11’er kişi ile oynanan futbol maçlarında oyunu yöneten hakemler vardır. Hakemler zaman zaman oyuna ait tartışmalı pozisyonlarda yanlış veya kabullenilmeyen kararlar verebiliyor. Bu durum büyük beğeni ile izlenen maçların çirkinleşmesine, büyük tartışmalara ve hatta gereksiz spekülasyonların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) bu sorunu gidermek ve hakemlerin zan altında kalmasına neden olan tartışmalı pozisyonlarda daha doğru kararlar verebilmesi için devrim niteliğinde bir uygulamayı devreye soktu. Kısa adı VAR, açılımı ise Video Hakem Uygulaması olan bu sistemde, tartışmalı pozisyonların doğru kararla sonuçlandırılması amaçlanmaktadır.

VAR Nasıl Uygulanır?

Video Hakem Uygulaması (VAR) sisteminin uygulaması, tartışmaya ve itirazlara neden olan bir pozisyonda hakemin koordineli olarak çalıştığı bir kontrol odası bulunur. Bu ekip böyle durumlarda hemen hakem ile irtibata geçerek gerekli bilgileri verir veya hakem VAR’a gider. Aynı televizyonda önemli pozisyonların tekrarını izlediğimiz gibi hakem de tartışmalı pozisyonu tekrar izler ve doğru kararı verir.

Örnek olarak, hakem bir yapılan faulü veya bir penaltı pozisyonunu görmeyebilir, devam kararı verebilir. VAR ekibi hemen devreye girerek pozisyon geçse dahi durumu hakeme bildirerek pozisyonu tekrar gözden geçirmesini sağlar. Hakem de video uygulaması ile pozisyonu tekrar izleyerek doğru kararı verir.

İlk defa 2018 dünya kupası maçlarında denenen sistem, futbolun daha doğru kararlar verilerek yönetilmesinde önemli pay sahibi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir