2018 Yılında İstihdamı Canlandıracak Girişimler

”İstihdam Ülke Ekonomisidir”

Öncelikle bilmemiz gerek anahtar sözcük istihdam. Peki, nedir bu istihdam? Bir insanı, bir görevde veya işte kullanabilmek için oluşturulan iş-görev imkânını sağlamaktır. Sektörel istihdam dediğimizde ise belirli bir iş sektörüne ait olan iş gücüne imkân oluşturmaktır. Bu nasıl mümkün olabilir? Sektöre ait istihdamı canlandırma yöntemlerinin geliştirilmesini desteklemek, yeni fikirler üretmek ve üretilen fikirlerin arasındaki mümkün olanları uygulamakla olur. Bu fikirlerin uygulanabilirliği ne kadar gerçekçi hedeflere dayalı olursa istihdam girişimleri de o kadar açık olur ve yatırımcıları projelere çekme ihtimali o kadar yüksek olur. Konumuzu örnekleyecek olursak öncelikle her şey üretim, iş gücü ve satış unsurlarına bağlı olan değişkenlere hesaplandığından, bölgesel koşullara göre bu coğrafi olabilir, kültürel olabilir. Bir istihdam oluşturulmak istenen sektör tespiti yapılır ve insanlara hangi alanda nasıl bir çalışma gücü koşulu oluşturulabileceği kararlaştırılır. Tespit edilen sektörün ardından yaratılan istihdam ile sağlanan iş imkânları çalışma gücünü o sektöre yönlendirir.

”Sektörel Hareketlilik”

Sektördeki bu istihdam süreci ister istemez bir hareketliliği beraberinde getirir ve canlanma süreci ile doğru orantıda pozitif olarak yükselişe geçer, ardından bir domino etkisi yaratırcasına ülke ekonomisine katkıda bulunarak piyasalarda da hareketliliğe sebep olarak ülke ekonomisine de katkıda bulunacağı gibi, zamanımızın en büyük çıkmazı haline gelen “işsizliği” iş gücü haline getirir.

”İstihdam Yatırımının Pozitif Faydaları”

Oluşan bu pozitif durumun ardından işsizliğin, iş gücüne dönmesi, iş koşullarının oluşması, insanların geleceğe dair ekonomik kaygılarının olmayışı beraberinde gelen öz güven ve morallerin yüksek oluşu ile sağlanan katkı, girişimcilerin ve yatırımcıların yeni istihdam oluşturmasına da sağlayacağı finansal desteğin temellerinin atılmasında önemli bir faktör olduğu gibi çeşitli sektörlerinde aralarındaki rekabet ortamından sağlanan hizmet kalitesindeki artışa da sebep olmaktadır.

Önemli olan bir istihdam yatırımı yapılmadan önce doğru bir planlama ile doğru sektör üzerinde, israfsız yatırım ile yüksek miktardaki kişilere iş imkânı sağlayarak hem iş gücü teşvikini arttırmalı, hem ekonomiye katkı sağlamalı, hem de girişimciye yaptığı yatırımın mükâfatı olan olumlu ortamı sunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir