Adile Naşit Kimdir?

Adile Naşit’in Hayatı

Asıl adı Adela Özcan olan nam-ı diğer Adile Naşit, Haziran ayı 1930 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Kendisi gibi ailesi de tiyatroyla yakından ilgildir. Aile üyeleri, babası Şehir Naşit, annesi Amelya Hanım, ağabeyi ise Selim Naşit’dir. Ziya Keskiner ile 1950 yılında evlenmiştir. Eşi de kendisi gibi tiyatro sanatçısıdır.

Eşinin ölümünden sonra Adile Naşit 16 Eylül 1983’de Cemal İnce’yle evlenmiştir. Ziya Keskiner’den olan tek çocuğu Ahmet 15 yaşında vefat edince kendini çocuklara adamıştır. 1980’de TRT’de Uykudan Önce adlı çocuk programında ” Masalcı Teyze ” lakabıyla anılmıştır. Birçok film ve dizide rol almıştır. İstanbul’da 11 Aralık 1987’de bağırsak kanseri nedeniyle 57 yaşında yaşama gözlerini yummuştur.

Tiyatro, Sinema ve Televizyon Kariyeri

Sinemada Rıfat Ilgaz’ın yazarı olduğu Hababam Sınıfı eserinin filmlere uyarlamasıyla Hafize ana rolüne hayat vermiştir. Aynı zamanda Münir Özkul’la oynadığı filmlerde “anne” rolüyle dikkat çekmiştir. Adile Naşit babasının vefatından sonra okulu bırakmış ve 14 yaşında İstanbul Şehir Tiyatroları, Çocuk Tiyatrosu’na girmiştir.

1948-1951 yılları arasında Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile birlikte topluluk kurmuş ve orada çalışmaya başlamıştır. 1954-1960 yıllarında Muammer Karaca tiyatrosunda çalışmıştır. 1961’de Ziya Keskiner ve ağabeyi Selim Naşit Özcan ile Naşit tiyatrosunda çalışmıştır. Orası dağıldıktan sonra 1963-1975 yıllarında Gazanfer Özcan – Gönül Ülkü tiyatrosunda çalışmalarını sürdürmüştür. İlk sinema filmine 1947’de sinema sektörüne giriş yapmış ve Seyfi Havaeri yönetmenliğiyle “Yara” filminde rol almıştır.

Akabinde daha çok tiyatro kariyerine önem vermiştir. 1970‘li yıllardan sonra sinema sektöründe yer almaya devam etmiştir. Antalya Altın Portakal Film Festivali ‘nde en iyi kadın oyuncu ödülünü almıştır (1976). Hafize ana karakteriyle izleyicilerin beğenisini toplamıştır. 1978 yılında Uluslararası Sanat Gösterileri ‘nin müzikallerinde ve tiyatrolarında rol almıştır. Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet ‘in filmlerinde ağırlıklı rol almıştır. Münir Özkul ile beraber oynadığı filmlerle halkın ilgisini toplayan Naşit’in filmleri sayılamayacak derecede fazladır. Kemal Sunal ve Şener Şen ile beraber sayısız filmlerde rol almıştır. Kuruntu Ailesi dizisine de imza atmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir