Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein, araştırmalarıyla bilime katkıda bulunan, yaptığı çalışmalar ile özel ve genel görelilik teorilerini yayımlayan ünlü teorik fizikçi ve Nobel Fizik Ödülü sahibidir.

Hayatı

Albert Einstein 14 Mart 1879 yılında Almanya’nın Ulm şehrinde dünyaya geldi. Hayatının ilk yıllarını Münih’te geçirdi. Okula gitmekte sorun yaşıyordu. Annesi ve babası bundan endişelenip doktora götürmüşlerdi. Einstein 9 yaşındayken Gymnasium’a yazıldı. Burda Antik Yunanca’ya ve Latince’ye önem verdi. Einstein matematiksel mantığı seviyordu, sıkı disiplinden hoşlanmıyordu. Derslerinde oldukça başarılı olan Albert Einstein bu başarısından dolayı 1.sınıfı atlamıştı. Müzik ile arası çok iyiydi ve Mozart, Beethoven sonatlarını çalmayı seviyordu.

albert einstein kimdir-1

Lise yıllarını ise İsviçre’de geçirdi. Üniversite yıllarında iş bulamadığı için bir patent ofisinde müfettiş olarak çalıştı. 1905 yılında fizik için önemli dört makale yayınladı. 1921 yılında fotoelektrik etki üzerindeki başarılarından dolayı Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. Nazi Partisi’nin iktidara gelmesi ile 1933 yılında Almanya’yı terk ederek Amerika’ya gitti.

Matematik hesaplamalar ve denklemler formüllerle deney yaparak defalarca doğrulamıştır. E=mc² denklemi ile kütle-enerji eşdeğerliği yıldızların nasıl enerji oluşturduğunu açıklamış ve nükleer teknolojinin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Einstein 1905 yılında Zürich’te Politeknik sınavına girdi. Matematik ve fizikte çok başarılı oldu. Politeknik yöneticisi Einstein’in zekasından etkilenerek İsviçre’nin Aarau Bölgesinde bir liseye gönderildi.

Einstein’in hocası Jost Winteler çok saygı değer herkes tarafından sevilen bir hocaydı. 1896 yılında sınavları başarılı bir şekilde geçti. Einstein Mileva Marić ile tanıştı. Üniversite yıllarında birbirlerini tanıdıktan sonra evlendiler. 1908 yılında artık ünlü bir bilim adamı olarak görülüyordu. Patent ofisindeki işinden ayrıldı ve Zürich Üniversitesinde fizik doçentliğine başladı. Berlin Humboldt Üniversitesi’nde profesör oldu. 1939 yılında Nazilerin atom bombası konsunda Amerika’yı uyardı. Einstein mektubunda Amerika’ya atom bombası hakkında bilgi vermişti. Bu mektup Amerika’ya ulaştıktan sonra Amerika bombayı geliştirebilen tek ülke oldu.

1954 yılında ölmeden bir yıl önce arkadaşı Linus Pauling’e şu sözleri kullanmıştır. “Hayatımda tek bir büyük hata yaptım. Başkan Roosevelt’e atom bombası tavsiyesini yapmak. Ama yine de bir nedeni vardı. Almanların daha önce yapması tehlikesi”.

18 Nisan 1955’te iç kanama geçirdi. Einstein ameliyat olmak istemeğini doktora şöyle belirtti. “İstediğim zaman gitmek istiyorum. Hayatı yapay bir şekilde uzatmak tatsız. Ben payımı kullandım, şimdi gitme zamanı ve bunu zarif bir şekilde yapmak istiyorum”. 76 yaşında, Princeton Hastanesi’nde gece saat 01.55’te hayata gözlerini yumdu.

Kitapları

Görelilik; Özel ve Genel Kuram: Popüler Bir Yorum, 1920
Görelilik’in Anlamı, 1921
Tek Atomlu Ddeal Gazların Kuantum Kuramı, 1924
Brown Hareketi Kuramı Üzerine Araştırmalar, 1926
Siyonizm Hakkında, 1930
Niçin Savaş, 1933
Gördüğüm Kadarıyla Dünya, Denemeler, 1934
Felsefem, 1934
Fiziğin Evrimi, Leopold Infield ile birlikte, 1938
Otobiyografik Notlar, Denemeler, 1949

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir