Anakart Nedir? Anakart Bileşenleri ve Çeşitleri

Bilgisayarın bütün fiziksel parçaların bağlantısının yapıldığı karta anakart denir. Bilgisayar parçalarını ve bu parçalar arasında veri iletimini sağlayan yolları üzerinde barındıran elektronik devredir.

Anakartlar çok hassas elektronik devreler olduğu için ani akım yükselmeleri ve geriliğm düşmeleri cihaza zarar verir. Anakart üzerinde yonga setleri (chipset), veri yolları bulunur. Tüm birimlerin bir arada ve uyumlu çalışmasını sağlayan bir köprü vazifesi görür.

anakart nedir anakart bileşenleri ve çeşitleri-1

ANAKART BİLEŞENLERİ

1- Yonga Set (Chipset) : Anakart üzerindeki bütün parçalar arasında oluşan veri akımını denetler. Kuzey Köprüsü ve Güney Köprüsü olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kuzey Köprüsü işlemci ve belleklerle iletişim kurar. Ayrıca AGP üzerinden ekran kartı ile haberleşir. Anakartın üst kısmına yerleştirilir. Kuzey kelimesi de buradan gelmektedir. Güney Köprüsü ise giriş-çıkış (in put-out put) birimleriden, PCI veri yolundan sorumludur.

2- Veri Yolları (BUS) : Anakart üzerindeki bileşenleri birbirleri ile iletişim halinde olmalarını sağlar. Veri yolları geliştirilme sırasına göre ISA, PCI, AGP, PCI-X ve PCI Express olarak üretilmiştir.

ISA : İlk tak çalıştır standartlı kartlar için üretilmiştir. Anakartta uzun ve siyah veri yollarıdır.

PCI: Günümüz bilgisayarlarında en yüksek performansa sahip veri yoludur. Tak çalıştır desteklidir. PCI slotları yani yuvaları beyaz renklidir. Bu slotlara ses kartı, ethernet (ağ), TV kartı gibi donanım kartlarının takılması sebebi ile diğer slotlara oranla daha fazladır.

AGP : Sadece ekran kartlarının takılacağı yuvalardır. Hızlandırılmış grafik portu anlamına gelir.

PCI-X : PCI slotlarından daha fazla veri akışı sağlar.

PCI Express : AGP portu yerine kullanılmaktadır. AGP portuna göre daha hızlı çalışır. Aynı anda daha fazla veri transferi yapılır.

ANAKART ÇEŞİTLERİ

1- XT Anakartlar : İlk kişisel bilgisayarlarda kullanılan anakartlardır. Bu anakartlar 8086 ve 8088 mikroişmeciler için üretilmiştir. Bu işlemciler anakart üzerinde sabit durumdadır.

2- AT Anakartlar : XT anakartlardan sonra 1982 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. ISA, PCI, AGP, PCI Express, PCI-X veri yollarını desteklemektedir.

3- ATX Anakartlar : AT anakartlardan sonra üretilmeye başlanan ve önceki anakartlara göre daha fazla giriş-çıkış desteği sunan anakartlardır. Bu anakartlar ISAPCI, AGP, PCI Express, PCI-X veri yolları ve değiştirilebilir işlemci desteği dunar.

ANAKART ÜRETİCİLERİ

ASUS, MSI, Gigabyte, Intel v6.

ANAKART SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Alacağınız anakart kasanın içine sığmalıdır.
Anakartın ne tür işlemcileri desteklediği önemlidir.
Ne kadar RAM kullanılacağına dikkat edilir. İleride RAM sayısını arttırabileceğiniz anakart seçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir