Araba Ne Zaman İcat Edildi?

Yolcu ve yük taşımaya yarayan dört ve daha fazla tekerliğe sahip motorlu ya da motorsuz hareket edebilen her türlü kara ulaşım taşıtlarına araba denir.

Arabanın icadı insalık tarihinde önemli rol oynar. Hayatımızı kolaylaştıran arabanın geçmişi 300 yıl öncesine dayananmaktadır. Kuşkusuz tekerleğin icat edilmesi arabanın icat edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Şehirler ve ülkeler arasında yük veya insan taşımak için kullanılır. Arabanın hareket edebilmesi için motor gücüne ihtiyaç vardır. Motora güç verilmesi için elektrik, buhar, gaz, petrol gibi enerji kaynakları gerekmektedir.

araba ne zaman icat edildi-1

Arabanın icat edilme süreci 18. yüzyılda Makine Çağı’nın gelişmesi ile başladı. İlk adımda 1705 yılında İngiliz Thomas Newcomen ve 1760 senesinde James Watt, maden ocaklarında buharla çalışan ve güç üreten makinenin ilk adımını attılar. 1769 yılında Nicholas Cugnot buhar makinesi ile çalışan aracın ilk araba temelini tasarladı. Tasarladığı araç buhar makinesi ile çalışıyordu ve üç tekerlekliydi. Bu araba yaklaşık 5 km ilerliyebiliyordu.

1789 yılında ise Oliver Evans kendi kendine hareket eden ilk araba için patentini aldı. Dört tekerli ve arkada pedalı olan karada hareket eden bir araç yaptı. Buhar makineleri ile gelişmeye devam etti. Bu 60 yıllık süreçte aralarında elektrik ile çalışan araçlarda yapılmıştı. 1860 yılında August Otto ilk hava gazı ile çalışan arabayı buldu. Günümüzdeki modern motorun bulucusudur.

Arabanın icat edilmesi, insanların ekonomik ve sosyal yaşamlarında değişiklikler yapmasına neden olmuştur. Bu icadın en önemli özelliği yeryüzündeki hareket olgusunu doğadan alıp insana vermesidir. Günümüzde bir çok çeşidi bulunan arabalar lüks olmaktan çıkmış, bir ihtiyaç halini almıştır. Spordan sağlığa, yük ve yolcu taşımacılığından tarıma kadar nir çok alanda kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir