Aslanların Avlanma Ve Beslenme Yöntemleri

Afrika bölgesinde yaşam süren aslanlar dört sınıftan oluşan kedigil türündendir. Bu hayvanlar için aslan ismi kullanıldığı gibi Arslan ismi de kullanılır. Arslanların dişi olanları 100 kg ağırlığında iken erkek cinsinde olanlar ise ortalama 200 kg ağırlığındadır. Aslanlar sürü halinde gezdikleri ve çoğunlukla avlanma halinde iken bu tercihlerini devam ettirdikleri için sosyal aslanlar olarak nitelendirilir.

aslanların avlanma ve beslenme yöntemleri-1

Aslanların Avlanma Yöntemleri

Aslanlar avlanma halindeyken iki yöntemi tercih ederler; bunlardan ilki gözüne kestirdiği avını kovalamak, ikincisi ise sinsi bir şekilde avına yaklaşarak pusuya düşürmektir. Birçok kişi tarafından aslanlar kükreyerek avını korkutur düşüncesi vurgulansa da, esasen av esnasında kükremek yerine yakınında bulunan diğer aslanlar ile bağlantı kurarak avını kısa sürede ele geçirmek için homurdanmayı tercih eder. Genellikle, aslanlar avlanırken dişi cinsinde olanlar daha fazla ön plandadır. Fakat av ele geçirildikten sonra ön plana erkek çıkar.

Son olarak aslanların bir diğer avlanma yöntemi de diğer bazı saldırgan ve aç olan hayvanları kullanmaktır. Şöyle ki, saldırgan hayvanların avlamış oldukları canlıyı elde edebilmek adına avlayanı korkutup kaçırır ve hemen ardından avı ele geçirerek beslenme ihtiyacını ailesi ile birlikte karşılar.

Aslanların Beslenme Yöntemleri

Aslında etobur olan aslanların bulundukları bölgede yetişen bazı meyveleri tükettikleri de biliniyor. Avlanma gerçekleştikten sonra beslenmeye ilk olarak yavru aslan başlar. Avlamış oldukları canlıyı ilk olarak iç organlarını yemek ile başlarlar, daha sonra ise ayakların bulunduğu kısma doğru ilerlerler. Tüketecek bir besin bulamazlarsa leş gibi kokmuş hayvan cesedi arayışına çıkarak yalnızca karın kısımlarını yerler.

Aslanlar, yaşadıkları bölgede bulunan zebra ve antilop gibi hayvanlar daha fazla olduğu için genellikle bu hayvanları yemeyi tercih ederler. Avlamış oldukları bu canlılar aslan için vitamin, yağ ve karbonhidrat deposudur. Pek nadiren olan hep ot ile beslenen hayvanları da gözlerine kestirdikleri olmaktadır. Alternatif olarak besin sağladıkları bazı hayvanlar ise ceylan, kudu, bufalo, çessebe gibi hayvan türleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir