Astroloji Hakkında Genel Bilgi

Astroloji Hakkında Genel Bilgi

Astroloji dendiğinde aklımıza ilk gelen şey genelde burçlar oluyor. Fakat astrolojinin yalnızca burç yorumlarını kapsadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız sizler için detayları açıkladığımız yazımızı okumanızı öneririz.

Astrolojinin Tarihi

Astrolojinin kimi iddialara göre M.Ö. 2000 li yıllarda ortaya çıktığı savunuluyor. Bazı iddialara göre de insanoğlunun varlığından bu yana var olduğu öne sürülüyor. Astrolojinin yeryüzündeki ilk bilim olduğunu dahi öne sürenler bulunmakta. Günümüzde kimi kesimler ise astrolojinin bir bilim değil tahmin ve varsayımlardan ibaret olduğunu savunuyor.

Bilinen ilk gök yorumcuların Babil ve Asur dönemlerinde ortaya çıktığı öne sürülüyor. Astroloji, yıldızların ve gezegenlerin insanlar üzerindeki tesirini yorumlamada kullanılan bir bilim dalı olup farklı bilim dallarını da uzun dönemler etkisi altında tuttuğunu söylememiz yanlış olmaz.

astroloji hakkında genel bilgi-1

Astroloji Nasıl Ortaya Çıktı?

Birçok uygarlıkta astroloji önemli yer edinmiştir. Bu bilimin ortaya çıkmasındaki en büyük nedenlerin başında insanoğlunun doğa ile verdiği mücadeleler gelmekte. Eski dönemlerde astrolojinin en yaygın kullanım şekli, gökyüzündeki hareketliliği takip ederek meydana gelebilecek doğal afetlerden önceden haberdar olma ve bu olayları kontrol altında tutabilme veya en az zararla atlatabilme gayreti idi.

Astroloji Nedir?

Astroloji özetle, doğasında güçlü sembollerle mantık yürütülerek belli sonuçlara ulaşma bilimidir. Farklı birçok bilim dalıyla etkileşimi bulunan astroloji yardımıyla, doğum haritaları çıkarılabildiği gibi insanların kişilik yapısı, insan hayatının ne yönde şekilleneceği, kişinin ortaya çıkarılmamış potansiyel özellikleri, kemikleşmiş alışkanlıkları, fiziksel sorunları, kabiliyetleri ve geleceğe yönelik hamleleri de belli ölçülerde tespit edilebilmektedir.

Astroloji Türleri

Astrolojinin birçok türü bulunmaktadır. Genel hatlarıyla bu türler; devletler ile politika astrolojisi, şehir astrolojisi, ülke astrolojisi, meteorolojik astroloji, bireysel astroloji, seçimler astrolojisi ve tıp astrolojisi şeklinde özetleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir