Astrolojik Bilgiler Nasıl Kullanılır?

Astroloji Nedir?

Astroloji, doğum bilgilerini ve gök cisimlerinin hareketleri ile bireylerin kişiliklerini ve hayatındaki olayları astrologların kişisel tahminleriyle yorumlanan bir inanç sistemidir.

Geçmişten günümüze astroloji

Babil astrolojisi, Helenistik astroloji, Batı astrolojisi ve Çin astrolojisi olarak günümüze kadar ulaşan bu inanç sistemi, 1975 yılında 186 kişilik astronomlar, astrofizikçiler ve diğer alandaki bilim insanları, astrologlar tarafından verilen öngörülerin ve tavsiyelerin sorgulanmadan inanılmaması gerektiğine, astrolojinin ilkelerinin hiçbir bilimsel dayanağı olmadığına dair bir bildiriye imza atmıştır.

astrolojik bilgiler nasıl kullanılır-1

Astrolojik Bilgiler Nasıl Kullanılır?

Astrolojik bilgiler, horoskop adı verilen, astroloji hesaplamaları amacıyla kullanılan birer gök haritasıdır. Kişinin doğum haritası da horoskop olarak kabul edilir. Horoskopta kişinin doğduğu yıl, ay, günde; hangi saatte ve nerede doğduğuna bakılarak o an gökyüzünde gezegenler ve yıldızların konumu hesaplanıp astrolojik yorumlar ortaya çıkar. Bu haritalarda doğumun gerçekleştiği yer merkez, güneş ise dünyanın çevresinde dönmektedir. Fakat günümüzde horoskoplarda Güneş de merkez kabul edilebilmektedir.

Bilim Olmamasına Rağmen Neden Gerçek Gibi?

Psikolog Bertnam R. Forer tarafından 1948 yılında, deneyin yapıldığı güne ait bir astroloji yorumuyla bir deney yapıldı. Forer, deneyde öğrencilere sınavdan aldıkları puana göre her birine ayrı hazırladığı kişilik analizlerini verdiğini söyleyerek öğrencilerin masalarına bu yorumu koydu. Onlara 0 ile 5 arasında kendilerine uyan ifadelere puan vermelerini söyledi. Öğrenciler testi bitirdiklerinde ise ortalamanın 4,6 çıkması Forer’ın kafasındaki düşünceyi doğruladı.

İnsanların özellikle kendileri için hazırlanmış gibi görünen fakat içinde çoğunluğa uyacak gibi genel ve belirsiz kişilik tanımlamalarında kendilerini bulma eğilimleri olduğu keşfedilmiştir. Bu duruma Forer etkisi ya da Barnum etkisi denir. Barnum etkisi de denmesinin sebebi ise bu etkiyi başarılı bir iş modeli olarak kullanan iş adamının P. T. Barnum olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir