Avustralya Nasıl Keşfedildi?

James Cook’un tam olarak keşfini 1772 yılında tamamladığı Avustralya bilinen eski dünyaya en uzak ve keşfedilmesi en zor kıta ve toprak parçası olmuştur. Yakınında ki adalar keşfedilse de ana karanın bulunması bunlardan çok daha sonralarda olmuştur.18. yüzyıl öncesinde Portekiz ve İspanyol denizciler kıtanın yakınlarına kadar gelmişler ancak kıtayı görememişlerdir. Hatta kıtanın bir kaç mil açığında ki adaları keşfetmiş ancak ana karayı keşfedememişlerdir. Daha sonralarda birçok gemici bu adaya uğramış ancak adanın tamamını keşfedememiştir. Bu adanın her yerini gezen ve haritasını çıkaran James Cook olmuştur.

avustralya nasıl keşfedildi-1

James Cook Kimdir?

James Cook fakir bir ailenin onuncu ve son çocuğu idi. Bu yüzden bir manifaturacının yanında iş bulmuş ve ailesinin geçimine yardımcı olmak için burada çalışmaya başlamıştır. Ancak manifaturacının Cook’a kötü davranması ve en küçük hatasında dahi onu sürekli dövmesi Cook’un manifaturacının yanından kaçarak limanda ki gemilerde miço olarak çalışmasına sebep olmuştur. Ancak 27 yaşına kadar James Cook çok ağır işlerde çalıştırılmıştır. Buna rağmen haritacılığı çok iyi bir şekilde öğrenmiştir. Bu arada Cook Kanada’da yaşamaya başlamış ve Kanada kıyılarının haritasını çıkarmıştır. Cook’un çok iyi bir haritacı olmaya başlamasıyla İngiliz donanmasında ki rütbesi teğmenliğe yükseltilmiş ve Pasifik Okyanusunda yapılacak keşif görevi Cook’un önderliğinde gerçekleştirilmiştir.

James Cook Avustralya’yı Nasıl Keşfetti?

1768 de gemisiyle yola çıkan Cook altı ay sonra Tahiti’ye vardı. Burada bir süre yıldızlarla ilgili gözlemlerde bulundu. Gözlemlerini tamamlayınca Yeni Zelanda’ya geçti. Hareketinden kısa bir süre sonra Cook Boğazının keşfini gerçekleştirdi. Daha sonra Yeni Zelanda’nın tam bir haritasını çıkardı ve buraya İngilizler adına el koydu. Buradan kuzey batıya doğru ilerlemeye başlayan Cook Avustralya doğusunda bugün Sydney’in bulunduğu körfeze girdi. Yolculuğunun ilerleyen aşamaların da Cook buranın bir kıtanın devamı değil devasa bir ada olduğunu fark edip haritasını çıkarmaya başladı.

Cook, Yeni Zelanda gibi Avustralya’ya da İngiltere adına el koydu ve bu büyük adanın ismini New South Wales koydu. 1770 yılında başladığı bu yeni adanın keşfini ancak 1772 de tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir