Ay Olmasaydı Ne Gibi Farklılıklar Olurdu?

Luna’nın gezegenimizin uydusu olduğunu söyleyerek ne kadar önemli olduğunu açıklamış oluruz elbette. Peki, Luna olmasaydı ne olurdu?

Medcezir Olayı Daha Az Olacaktı

Gel-git olayı daha az olsaydı günler uzamaya biraz daha yavaş devam edecekti. Gel-git olayı Dünya’nın ne kadar hızlı döneceğini etkileyen bir faktördür.

Günler Daha Kısa Olacaktı

Yapılmış hesaplamalarla günlerin 10 saatten daha az, aşağı yukarı 8 saat süreceği tahmin edilmiştir. Yani bu da Dünya’nın daha hızlı dönmesi, dolayısıyla rüzgar esişlerinin hızlanması gibi olayları meydana getirecekti. Yani Dünya biraz daha yaşanmaz bir hale gelecekti.

ay olmasaydı ne gibi farklılıklar olurdu-1

Dünya Üstündeki Biyolojik Denge Bozulurdu

Rüzgarların esiş hızının değişmesi meyvelerin olgunlaşmasının süresini de değiştirecekti veya hava ve karalardaki ısı alışverişi daha hızlı olacaktı bu da taşlaşmaya ve çölleşmeye çok hızlı biçimde sebep olacaktı. Dolayısıyla böyle ortamlarda yaşayamayan canlıların soyu bitecekti. Ya da Ay ışığından etkilenen bitkiler yetişmeyecek, bitkilerin fotosentez olayları düzenli işlemeyecek, uydumuzun hilal, dolunay gibi evrelerini takip eden canlıların üreme sistemlerini bozacak ve hayvanların soyları tehlikeye girecekti.

Atmosfer ve İklimde Değişiklikler Görülecekti

Atmosfer daha kalın olacak, mevsim düzenleri ve sıcaklık dengeleri bozulacaktı. Atmosferin daha kalın olması alçak basın ve yüksek basınç ilişkisini etkilerdi.

Dünya’nın Aydınlık ve Sıcaklık Dengesi Bozulacaktı

Luna Güneş’ten aldığı ışığı bizlere yansıtır ve gece daha iyi görebilmemizi sağlar ve bitkilere de az miktarda olsa da ışık kaynağı olurdu. Ayrıca bir miktar ısınmasına da sebep olduğu için eğer Luna olmasaydı geceler normalden çok daha soğuk olurdu.

Daha Fazla Göktaşına Maruz Kalırdık

Üstümüzde uyduluk görevini yapan Luna, uzay boşluğunda gezinen göktaşlarından gezegenimizi korur. Eğer Luna olmasaydı gezegenimizde daha fazla meteor düşmesi gibi olaylar yaşanırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir