Ay’da Deprem Olur Mu?

Bilim adamları dünyada olduğu gibi uzayda da depremin olup olmadığını araştırma yapmışlardır. Yapılan çalışma ve araştırmaların sonucunda Ay’da deprem olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Ay’da Deprem Olduğu Nasıl Kanıtlanmıştır?

1977 yılında Apollo 12.14.16 uzay aracının astronotları, sarsıntıyı ölçmeye yarayan sismograf denilen aleti Ay’ın yüzeyine yerleştirmişlerdir. Ay’da olacak sarsıntıyı dünya ya bildirecek şekilde hazırlanmış olan sismograf cihazı sayesinde, Ay’da deprem olduğunu bilimsel olarak tüm dünya ya kanıtlanmıştır. Ay’da 8 yılda 12032 adet deprem kaydedilmiştir.

ayda deprem olur mu-1

Ay’da ki Deprem Türleri Nelerdir?

Ay’da 3 çeşit sarsıntı (Deprem) türü kayıtlara geçmiştir. Bu sarsıntı türlerinden birincisi jeolojik etkenli depremdir. Bu tür deprem dünyada görülen deprem tipidir. İkincisi ay ile dünya çekiminden oluşan gel git sebebiyle oluşan depremdir. Üçüncü deprem türü ise, Gök taşlarının Ay’ın yüzeyine çarpması ile meydana gelen Deprem türüdür.

Ay’ın etrafında atmosfer olmadığı için uzaydan gelen gök taşlarından ay korunamamaktadır. Bu çarpma ile de depremler meydana gelmektedir. Ay’da ki depremler özellikle nisan ve haziran aylarında çok sık görülmektedir. Her yıl depremler yinelenmektedir. Kaydedilen depremlerin 32 adedi jeolojik yani birinci tür sarsıntı, 2800 adedi ikinci tür yani Ay ve dünya çekimi ile oluşan gel git olayından kaynaklı, 1700 adedi ise üçüncü tür yani gök taşlarının çarpması sonucu meydana gelen sarsıntılardır. Kalan 7500 adet deprem ise herhangi bir türe ayrılamamıştır.

Ay yüzeyinde her 100 km’lik bir alana, ortalama 3 günde bir gök taşı düşmektedir. Bu gök taşlarının sürekli çarpma nedeni tam manasıyla açıklanamamıştır. Gök taşlarının dünyaya çarpmasını, dünyayı saran atmosfer engellemektedir. Atmosferin Dünyada olan depremlerin şiddetinden koruduğunu da göz ardı etmemek gerekmektedir. Dünyayı saran atmosfer sayesinde, günlük hayatta her an gök taşının düşeceği endişesi yaşanmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir