Ay’da Yerçekimi Var Mı?

Güneş sistemi içinde beşinci doğal uydu olan Ay Dünya’nın tek doğal uydusudur. Kütlesi Dünya kütlesinden 81,3 kat daha düşük olan Ay’ın hacmi ise Dünya’nın hacminin %2’si kadardır. Her cismin bir çekim kuvvetine sahip olması ve kütlesiyle doğru orantılı olduğu düşünülürse Ay’ında kendi kütlesine göre bir yerçekimi kuvveti vardır.

Ay’daki yerçekimi kuvveti Dünya’daki yerçekimi kuvvetine göre daha azdır. Bunun sebebi kütlesel olarak Dünya’ya göre daha küçük olmasıdır. Dünya’ya göre 6’da bir kadar yerçekimi kuvvetine sahip olması nedeniyle Ay yüzeyinde hareket etmek oldukça zordur ve hızlı hareket etmek ya da yön değiştirmek, Dünya’dakine hiç benzemez. Bilim insanları Dünya’da ağırlığı 60 kg gelen bir insanın ayda 10 kg geldiğini bulmuşlardır. Bunun sonucunda; ağırlığın bir cisme etki eden yerçekimi kuvveti olduğu, kütlenin ise cismi oluşturan ve cismin bulunduğu yere göre değişmeyen madde miktarı olduğunu ifade edebiliriz.

ayda yerçekimi var mı-1

Ay’ın yerçekimi kuvveti, Dünya’daki okyanuslar üzerinde de bir çekim gücü oluşturmaktadır. Ay yüzeydeki suyu yukarı çekerek büyük dalgalar oluşturur. Dünya’nın diğer tarafında oluşan dalgalar ise, Dünya’nın Ay’a uyguladığı çekim etkisinin, okyanuslara uyguladığı itme etkisinden daha güçlü olması sayesinde oluşur. Bu çekim gücünün ilginç bir etkisi daha vardır. Ay’ın Dünya’nın yörüngesel enerjisinden çalması sonucu Dünya her yüzyılda yaklaşık 1,5 milisaniye yavaşlamaktadır.

Ay’da yerçekimi kuvvetinin Dünya’da hissedilmesinin diğer bir etkisi de gel-gitlerin yaşanmasıdır. Ay Dünya’nın etrafında dönerken Dünya’nın Ay’a yakın olan kısmındaki sular Ay’ın çekim kuvvetiyle yükselişe geçer, diğer yüzündeki sular alçalır. Bu sürekli olarak devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir