Balıkların Hayvanlar Alemindeki Sınıflandırılması

Hayvanlar aleminin sınıflandırılmasında hayvanlar, omurgalılar ve omurgasızlar olarak ikiye ayrılırlar. Balıklar omurgalı sınıfına dâhillerdir. Bu yüzden omurgalıların özelliklerini de gösterirler.

Balıkların Özellikleri

1. Vücut yüzeyleri pullarla kaplıdır. Ancak bu pullar keratinleşmiş pullar değildir.

2.Dış döllenme ve dış gelişim vardır. Balıklar üreme hücrelerini suya bırakırlar ve böylece dış döllenme gerçekleşir, sonrasında dış gelişim yaşanır. Bazı balık türlerinde balık larvaları dişi balığın ağzında konumlanabilir veya çevresinde gelişime devam eder. Buna rağmen herhangi bir yavru bakımı yoktur. Anne balık yavruyu beslemek için çaba sarf etmez. Ancak bazen bazı balık türlerinde iç gelişim ve doğum gerçekleşebilir. Bu balıklar genelde kemikli balıklardandır.

3.Soğukkanlıdırlar. Soğukkanlı hayvan, vücut ısısı sabit olmayıp çevrenin ısısına göre vücut ısısını değiştirebilir. Balıklar soğukkanlı oldukları halde vücutlarında kirli ve temiz kan karışımı olmaz.

4. Kalpleri iki bölmeli olan tek canlılar balıklardır. Ayrıca kalplerinde kirli kan bulunan canlılar da sadece balıklardır. İki bölmeli kalbin bir bölmesi karıncık, öteki bölmesi kulakçıktır. Karıncığın kasılması ile kalpteki kirli kan balığın solungaçlarına hareket eder. Burada zıt akım prensibi sayesinde kirli olan kan temizlenir. Kan ile solungaçtaki suyun akışı birbirine terstir. Kandan suya Karbondioksit (CO2) ve Amonyak (NH3) verilirken sudan kana Oksijen (O2) verilir. Bunun nedeni madde değişiminin maksimum düzeyde gerçekleşebilmesidir. Eğer zıt akım prensibi olmasaydı ve akım aynı yönde olsaydı minimum düzeyde madde değişimi gerçekleşirdi. Balıkların solungaçları bunun dışında su içinde solunum yapmalarını da sağlamaktadır. Burada temizlenen kan solunum organından sonra kalbe uğramadan vücuda direkt olarak aktarılır. Bu özellik de sadece bu âlem için geçerlidir. Yani balıklarda tek yönlü kan akışı vardır.

5.Dolaşım sistemleri kapalıdır. Bu sistemde kan akışı hızlıdır, solunum pigmentleri bulunur ve kan damar dışına çıkmaz. Madde değişimi damarlarda meydana gelir.

balıkların hayvanlar alemindeki sınıflandırılması-1

Balık Grupları

Balıklar âleminin kendi içinde de sınıflandırma yapılır. Çenesiz balıklar, kemikli balıklar ve kıkırdaklı balıklar olmak üzere üçe ayrılırlar.

1. Kıkırdaklı balıklar: İç iskeletleri kıkırdak yapısından oluşmuştur. Yüzerken batmamalarını sağlayacak yüzme keseleri yoktur bu yüzden batmamak için sürekli hareket halinde kalmalılardır. Örnek olarak Vatoz, Tırpana verilebilir, en önemli örneği Köpek balığıdır.

2. Çenesiz balıklar: Çene ve diş yapısı bulunmaz, beraberinde pulları da yoktur. Bazı türleri parazit olabilir. Diğer türdeki balıklara tutunup onlardan beslenirler. Örnek olarak petromozin, myxini verilebilir.

3. Kemikli balıklar: Derilerinde pulları ve yüzme keseleri bulunur. İskeletleri kemiktendir. Örnek olarak levrek, ton balığı, ringa, alabalık, lüfer verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir