Beyaz Gökkuşağı Nedir?

Gökkuşağı Nasıl Meydana Gelir?

Gökkuşağı, güneş ışıklarının yağmur damlacıklarında ve sis bulutlarında meydana gelip yansıma sonucu ve kırılmasıyla meydana gelen ışınların yarattığı renklerin bir yay biçiminde görüldüğü meteorolojik bir hava olayıdır.

Havadaki bulutların güneşin önünde olduğu durumlarda gökkuşakları oluşamaz.
Gökkuşağının oluşabilmesi veya görülebilmesi için gökyüzünde güneş olmalıdır. Gökkuşaklarının oluşturduğu ışınlar genel olarak göründüğü zamanlar akşamüzerine doğru sağanak yağışların durulduğu zamandır. Gökkuşakları genel bir biçimde güneşin karşı kısmında olan bölümdür.

Çoğunlukla yarım bir daire çember olarak gözükmelerine rağmen bir dağdan ve yüksek bir noktadan bakıldığında gökkuşağı olarak adlandırılan çember görülebilir.

Gökkuşağı ışık yansımalarının yağmur damlacıkları ve sis taneleri tarafından kırılması yansıtılması ile oluşmaktadır. Büyük damlaların oluşturduğu kuşaklar çok parlak ve renk ayrılması göze batan kısımlardandır. Küçük yağmur damlacıklarının oluşturduğu gökkuşakları ise daha narin ve daha geniş katmanlı olabilirler. En genel olarak görülen sis kuşakları olarak da bilinen ve sis bulutu veya buğuları tarafından oluşturulan beyaz gökkuşaklarıdır.

beyaz gökkuşağı nedir-1

Beyaz Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Bütün olarak beyaz gökkuşağı genel olarak sisli bir ortamda oluşur ve ayrı olarak ismi sis kuşağı olarak söylenebilmektedir. Sis kuşakları küçük su damlalarından oluşmaktadır. Küçük damlalar ışığı basit bir gökkuşağını oluşturabilen bir büyük damlalar gibi yayamaz. Genel olarak bu konu hakkındaki önemli olay farklı renklerden oluşan ışıkların genel boylamlarıdır. Bu hava olayları sebebiyle sis kuşakları renk düzeninden yoksundur. Basit olarak kırmızı dış kenar ile mavi bir iç kenarı olmaktadır.

Genellikle sisli havalar olduğunda değil, bulutların oluşturduğu yüzeyde havaya bakılarak da görülebilir. Bu olayı görebilmek için yere çok dikkatli bir biçimde bakıyor olmanız gerekmektedir. Genel olarak beyaz gökkuşakları güneşin doğduğu kısmın tersi bölümde görülebilmektedir. Bu hava olaylarında beyaz gökkuşağı diğer gökkuşağı türlerine göre çok daha nadir bir şekilde görülebilmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir