Bitcoin Nedir?

Dünya ile Tanışması

3 Ocak 2009 tarihinde kullanıma giren bu sanal para birimi dünyadaki herhangi bir merkez bankasıyla ilişkisi bulunmayan elektronik bir para birimidir. Sembolü ฿, kısaltması ise BTC olan bu para birimi tek bir merkezde üretilmemektedir. Dünyanın herhangi bir yerinde bir alım-satım yapıldığında bu işlem anında tüm ağlara iletilmektedir. Bu işlemler ulaşılması zor olan belirli bir algoritma ile sistemde tutulmakta, bu şekilde alım satımı yapılan sanal paranın güvenli bir şekilde kayıtlarda saklanmış olmaktadır.

bitcoin nedir-1

Bitcoin’in Ortaya Çıkışı

Satoshi Nakomoto takma adını kullanan ve gerçek kişiliği bilinmeyen bir kişi tarafından ortaya atılan bu fikre göre bitcoin gibi bir para biriminin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte şu an kullanılan basılı paraların gördüğü işlemlerde karşılaştığı bankaların havale, EFT gibi ücretler alması tarihe karışacaktır. Herkes dilediği an dilediği kişiye para gönderebilecekti. Bu fikrin uzun tartışmalar sonucu kabul görmesiyle beraber sanal para kullanımı dünyada hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır.

Peki, Sanal Paranın Fiyatı Nasıl Belirlenmektedir?

Elektronik bir para birimi olan bu sanal paranın piyasa değerini arz talep ilişkisi belirlemektedir. Bu sanal pataya talep fazla olunca kripto paranın değeri artarken, talep düştüğünde ise değeri azalmaktadır. Dolaşımda sınırlı sayıda kripto para bulunması ve yeni sanal para üretiminin belli bir kurala tabi olmasından dolayı üretiminin fazla yapılmaması sebebiyle genellikle fiyatları yüksek olmaktadır.

Sanal Para ile Yatırım

Piyasada sınırlı sayıda dolaşımda bulunması ve yeni sanal para üretiminin de şu anda yapılmaması sebebiyle fiyat olarak basılı paralara göre çok yüksek seviyelerde gezinen bu paraya, dünya pazarında payı büyük olan şirketlerin de yatırım yapmasıyla hızla yükselişe geçmiştir. Bu sanal paranın piyasaya sürüldüğü ilk zamanlardaki ve şu anki değeri karşılaştırıldığında geleceği açısından net bir söylemde bulunmak mümkün değildir. Değerini insanlar belirlediği için bu sanal para kısa süre içerisinde çok fazla değerlenebilmekte ve yine çok kısa bir süre içerisinde de değeri azalabilmektedir. Bazı ekonomistler tarafından gelecekte değerinin milyon dolarlara ulaşacağı söylenmekle birlikte bir başka kesim ise, bu kripto paranın piyasada bulunan bir balon olduğunu ve mantıklı bir yatırım aracı olmadığını ifade etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir