Borsa Türleri Nelerdir?

Eski bir geçmişe dayanan borsa eski zamanlarda sokak aralarında, kahvehanelerde toplanılarak yapılan bir işti yatırımların artması borsa yatırımcılarının mekan ihtiyaçlarının artmasına neden olmuştur. Bu yüzden borsa şirketleri kurulmaya başlanmış ve güvenli bir ortam için bütün işlemler kayıt altına alınmıştır. İşlem yapılacak olan her borsanın kendisine özgü özelikleri bulunmaktadır.

Öncelikle yatırım yapılacak olan borsanın tüm özeliklerini bilmekte fayda vardır. Piyasa ortamında yapılan işlemler aracı kurumlar tarafından yasal olarak yapılmakta, yapılacak olan alım-satım işlemi kuruma bildirilir ve işlem borsaya uygun hale getirilerek borsaya sunulur. Borsa senetleri, emtialar, hisse senetleri vb. borsanın yatırım araçları içerisinde yer almaktadır.

Borsa Türleri

Menkul kıymet borsaları
Emtia borsaları
Özel ürün borsaları
Ticaret borsaları
Döviz borsaları

Emtia Borsaları: Ticarette konu olan malların ticaretinin yapıldığı borsadır. Tarımsal ürünler, ham madde, enerji kaynakları, gıda maddeleri, kimyasal maddeler, sanayi metalleri, değerli madenler bu grupta yer almaktadır.

Döviz Borsaları: İşlem hacmini artıran dövizler işlemin yarısından fazla temel nedeni ise bütün para birimlerinin bu borsada yer almasıdır. Döviz borsalarında pariteler üzerinden yatırım yapılır ve genellikle egzotik ve minör pariteler tercih edilmektedir.

Özel Ürün Borsaları: Özel ürün borsaları vadeli işlem ve opsiyon borsaları adı altında işlem yapmaktadır. Değerli madenler, altın borsası ve kıymetli taşlar borsası bu grupta yer almaktadır.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsaları: Borsa İstanbul’un uzantısı olarak işlem gören bu borsada kur riski ve spekülasyon göz önüne alınarak işlem yapılmaktadır. Bu borsa türü daha çok risk almak istemeyen yatırımcılar  koruma işlemi yapar ve bununla güvenli araçlar seçilir ve risk yayılarak uzun vadede yatırım yapılır. Kur riski ve spekülasyon amaçlı yapılan borsada tür işlemleri kısa vadeli olup yüksek kazanç elde etmek için kullanılır bunun ise riski yüksektir.

Anlatıldığı gibi borsa da tek çatı altında birçok yatırımcı tarafından farklı borsa grupların da yatırım yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir