Borsada Nasıl Güvende Olunur?

Borsada hisse senedi alıp satmak ulusal veya uluslararası şirketlere bir nevi kar zarar ortaklığıdır. Bu yatırım şekli çok kazançlı bir iş olmakla beraber bir takım riskleri de beraberinde getirmektedir. Borsada güvenli yatırım yapmak için bazı noktaların bilinmesi gerekmektedir. Her şeyden önce şu bilinmelidir ki, borsada iki tür yatırımcı vardır: Büyük yatırımcı, küçük yatırımcı.

Büyük yatırımcılar genellikle bu işe aracılık eden şirketlerdir yani tüzel kişiliklerdir. Kısa vadede borsada parayı genellikle bunlar kazanır. Bu aracı kuruluşlar bünyelerinde istihdam ettikleri analistler sayesinde borsada işlem gören şirketlerin yıl içerisinde bilançolarını ve sektörel olarak hangi dönemlerde borsada hareketlenmelerin olacağını önceden kestirebilmektedirler. Ayrıca birkaç aracı şirket bir araya gelerek borsada işlem gören bir şirketin hisselerini alarak o şirketin hisse senedi fiyatlarının yapay bir şekilde yükselmesine neden olabilmektedirler. Buradaki bilgilendirmede daha çok küçük yatırımcılar nazara alınmıştır.

Aracı Kurumlarda Aramanız Gereken Özellikler

Borsada yatırım yöntemleri, yatırımcıların borsadan beklentilerine göre çeşitlilik gösterir. Eğer küçük yatırımcı iseniz borsada güven içerisinde yatırım yapabilmenin en sağlam yolunun bir aracı kurumla çalışmak olduğunu söyleyebiliriz. Hangi aracı kurumdan hizmet alacağınıza karar vermeniz yatırımlarınızın doğru yönlendirilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu durumda aracı kurum seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Güvenli bir aracı kurum seçerken ilk yapmanız gereken şey SPK’nın denetlediği sertifika sahibi kurumları seçmenizdir.

Borsa aracı kurum seçiminde dikkat edeceğiniz bir diğer husus ise kurumunuzun işlem maliyet oranları, piyasa bilgilendirmesi için eğitimlerinin olup olmadığı veya size destek olacak uzmanlar mevcut olup olmadığıdır. Bunlar yatırımlarınızın selameti açısından önemli kriterlerdir. Ayrıca piyasada anlık belirlenen fiyatların; düzenli ve doğru verilerle öngörülüp size aktarılması da aracı kurumlarda aramanız gereken özelliklerden biridir.

Borsada minimum riskle kazanç elde etmek istiyorsanız kendi kazanç yönteminizi belirleyip o yöntemlerle işe başlamalısınız. Mesela kendinize belirli bir kar oranı belirleyip o kar marjına ulaştıktan sonra elinizdeki hisseleri satmak gibi… Eğer daha çok kar elde edeyim diye aç gözlülük ederseniz elinizdeki mevcut kardan mahrum kalabilir hatta sermayeden zarar bile edebilirsiniz.

Yatırım yapmaya başlamadan önce borsayı iyi tanımalı, iyi bir piyasa takipçisi olmalısınız. Yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olmalı ve amaçlarınız doğrultusunda doğru zamanda doğru yatırım aracına paranızı yatırmalısınız.

Aşağıda belirtilen basit yöntemlerle para güvenliğinizi sağlayabilir ve para kazanırken riskinizi minimuma indirebilirsiniz.

Panik Yapmayın! Soğukkanlı olun.

Borsada güvenli yatırım yapmanın en önemli noktalarından birisi, soğukkanlı olmaktır. Aceleci, sabırsız, davranmanız farkında olmadan hatalar yapmanıza neden olabilir. Eğer soğukkanlı olamıyorsanız, işlem yapmamanız ve piyasayı bir süre takip etmeniz lehinize olacaktır.

Çok fazla işlem yapmayın

Borsada çok fazla işlem yapmak yatırım yeteneğinizin körelmesine neden olabilir. Ayrıca bu işlemlerde yaşadığınız kayıplar da geri dönülmez hataları beraberinde getirebilir. Yaptığınız her bir işlem için aracı kuruma ödediğiniz komisyon ücreti de sizin için ikinci bir kayıptır. Bu nedenle çok sık işlem yapmak yerine uzun vadede bir portföy belirlemeli ve bu sürede piyasaları izleyip portföyünüze odaklanmalısınız. Aynı anda çok fazla hisse senediyle işlem yapmak da sizi yanlış yapmaya itebilir.

Taban ve tavan fiyatlarına dikkat edin

Birçok yatırımcı hisse senetlerini taban fiyattan alıp tavan fiyattan satmanın peşindedir. Ama en düşük ve yüksek fiyatı tahmin edebilmek her zaman mümkün olmayabilir. Taban fiyattan aldığınızı sandığınız bir hisse aldığınız seviyenin çok çok altına düşebilir veya daha düşecek diye beklediğiniz bir hisse senedi, yükselişe geçebilir. Bu yüzden bir hisse senedini tepe ve dip noktalarından alıp satmak yerine farklı noktalardan kademeli alım yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun için de sermayenin tamamını aynı seviyeden yatırmak yerine bir miktar alım yapım yatırım aracının yönünü gördükten sonra kademeli alımlar yapmalı ve maliyet ortalamanızı düşürmelisiniz. Kademeli alım sayesinde risklerinizi de önemli ölçüde düşürmüş olacaksınız.

İyi bir medya okuyucusu olun

Hisse senedi fiyatlarında görülen olağanüstü hareketleri takip etmeli ve doğru yorumlamalısınız, bunun için iyi bir medya okuyucusu olmanız gerekir. İç ve dış piyasaları takip etmeli siyasi olayların ekonomiye yansımasının en önemli göstergesinin borsada yaşanan kayıplarla kendini gösterdiğini unutmamalısınız.

Portföyünüzü çeşitlendirin

Borsada güvenli bir yatırımın olmazsa olması portföy çeşitliliğidir. Yatırımlarınızı sektörel baz da çeşitlendirin. Sektörü seçtikten sonra da o sektörde faaliyet gösteren şirketlerden birkaçına yatırım yapın. Örneğin sektör olarak sadece turizm sektörünü seçip paranızın tamamını bu sektörde faaliyet gösteren bir şirkete yatırırsanız bu durum yumurtaların hepsini bir sepete koymak demektir ki, turizm sektörünün o sene iyi bir sezon geçirmeme ihtimali sizin ciddi zararlara uğramanız anlamına gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir