Borsaya Nasıl Girilir?

Borsa birikimlerinizi değerlendirmek için oldukça karlı bir piyasadır. Borsada spekülasyon ile işlem yaparak kazanç sağlamak tamamen yasaldır. Ayrıca devlet denetiminin olduğu bu piyasalar küçük yatırımcılar için de oldukça güvenlidir.

Borsaya girmeden önce borsanın ne olduğunu ve nasıl işlediğini bilmelisiniz. Borsayı tanıdıktan sonra yatırım yapmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Borsayla ilgili bilgi edinmek için internette yayınlanan borsa yatırım videoları ve uzmanların yazdıkları yazıları okumanız yeterli olacaktır.

borsaya nasıl girilir-1

Vadesiz Yatırım Hesabı Açmalısınız

Borsaya girmek için öncelikle vadesiz yatırım hesabınızın olmalı ya da aracı kurumda belli miktarda paranızın olması gerekiyor. Aracı kurumda hesap oluşturabilmek için Borsa İstanbul bünyesinde aracı kurumların listesine ulaşmanız mümkün. Bu listeden herhangi bir aracı kurumu seçebilirsiniz. Seçeceğiniz aracı kurumun yasal olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bu nedenle önceden bir ön araştırma yapmanız yararlı olacaktır.

Genellikle en çok tercih edilen kanallar bankalardır. Bankaya giderek hesabınızı oluşturabilirsiniz. Banka görevlisi size bazı evraklar imzalatacaktır. Bu evrakları okuyup imzaladıktan sonra hesabınız İki ile üç gün içerisinde aktif hale gelecektir. Vadesiz hesabınız aktifleştiğinde İnternet bankacılığını kullanarak borsada işlem yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığıyla Nasıl İşlem Yapılıyor?

Hızlı ve pratik bir şekilde işlem yapmanızı sağlayan İnternet bankacılığından hisse senedi almakta oldukça kolay. Hesabınızın bulunduğu bankanın internet bankacılığına giriş yaparak yatırım hesabı sekmesini tıklıyorsunuz. Size hangi şirketin hisse senedini almak istediğiniz sorulacaktır. İlgilendiğiniz hisse senedinin kodunu girdikten sonra seçtiğiniz hisse senedinden kaç adet almak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Alacağınız hisse sayısını belirledikten sonra alım süresini günlük ya da seanslık olarak belirleyebiliyorsunuz.

Bu şekilde fiyat hareketliliklerinden yararlanarak kazanç sağlayabilirsiniz. Bu şekilde fiyat hareketliliklerinden yararlanarak kazanç sağlayabilirsiniz. Örneğin 3 lira olan hisse senedinin bir saat sonra 3.10 kuruşa yükseleceğini düşünüyorsanız seanslık ya da günlük olarak hisse senedi satım emri verebilirsiniz. Eğer tersi bir durum mevcut ise alım emri olarak da girebilirsiniz. Bu sayede fiyat hareketliliklerinden kar elde etmiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir