Cehennem Kapısı (Darvaza) Nerededir?

Dünyanın dördüncü büyük doğal gaz rezervine sahip olan Türkmenistan’da bulunan halk arasında Cehennem Kapısı olarak bilinen Darvaza, başkent Aşkabat’tan yaklaşık 290 km uzaklıkta bulunan, 1971 yılında Sovyet yerbilimcilerin doğal gaz kazıları sonucu oluşan Karakum Çölü’nde yer alan dev çukurdur.

cehennem kapısı darvaza nerededir-1

Türkmenistan’ın %70’ini oluşturan Karakum Çölü’nün tam ortasında bulunan ve 70 metre genişliğinde yaklaşık 20 metre derinliğindedir. Çevreyi ve insanları korumak amacıyla zehirli gazı önlemek için Sovyet yerbilimciler çukuru ateşe vermişlerdir. 2 hafta içerisinde ateşin sönmesini düşünmüşlerdir fakat üzerinden yaklaşık yarım asır geçmesine rağmen çukur hala hayretler içerisinde yanmaya devam ediyor. Türkmen jeologlar, kraterin sondaj sırasında yer altında bulunan kireç taşı türünde madenlerin su ile temas etmesi sonucu erimesiyle meydana geldiğini söylüyorlar. Bazı kaynakların verdiği bilgi ise sondajın yeraltı mağarası üzerinde yapılmasıdır.

Ürkütücü bir görüntüye sahip olan Cehennem Kapısı her yıl bir çok yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olmaya devam ediyor. Uzmanların yaptıkları açıklamalarda doğalgaz sızıntısı olan bu tür yerlerin kapatılamadığını, kapatıldığı takdirde biriken doğalgazın zamanla patlamaya neden olacağını belirtmişlerdir. Bir Amerikan kanalında yayınlanan belgesel ile Dünya’ya adını duyuran Cehennem Kapısı’nda yanan ateş gece gündüz yanmaya devam etmektedir. Geceleri metrelerce uzaklıktan yanan ateşleri görmek mümkün. Rüzgarlı havalarda yanına yaklaşmanın mümkün olmadığı bu kraterin çıkardığı sesler onlarca metre öteden duyulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir