Corona Virüs (Covid-19) Nedir?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan Kenti’nden başladığı tahmin edilen ve bütün dünyada görülen yeni tip coronavirüs (Covid-19) günlük hayatımızı resmen kilit noktasına getirdi. Solunum yoluyla doğrudan akciğerlere kadar ulaşabilen koronavirüs, kısa zamanda binlerce insanın ölümüne neden oldu. Peki bu virüs nasıl başladı? Nasıl bu kadar hızlı yayıldı? Bu virüsten nasıl korunabiliriz?

corona virüs covid19 nedir-1

Corona Virüs (Covid-19) Nedir?

İnsanların yanı sıra hayvan ve benzeri türleri dahi enfekte eden bu virüs solunum soluyla bulaşır. 2000 yılından itibaren Çin’in Guangdong bölgesinde yarasalardan başlayıp palmiye misk kedisiyle devam eden ve sonrasında insanlara bulaştığı tahmin edilen bu RNA virüsleri, çeşitli belirtiler göstererek ciddi boyutlarda insanların hayatlarını kaybetmelerine neden olmuştur. İleriki yıllarda bu virüs Suudi Arabistan’da develerden bulaştığı da görülmüştür.

En son ortaya çıkan yeni tip Corona Virüsü (Covid-19) en şiddetlisi olmakla birlikte bütün dünyayı abluka altına almış ve hayatı durma noktasına getirmiştir.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona virüs, kısa zamanda baş ağrısı, yüksek ateş, boğaz ağrısı, şiddetli öksürük , hapşırma ve yorgunluk gibi belirtilerin yanı sıra organ yetmezliği gibi olguları da gerçekleştirmektedir.

Corona Virüsü Kimlerde Görülür?

Bu virüsler, genellikle yaşlılarda, akciğer ve karaciğer rahatsızlığı yaşayanlar ve özellikle her grup yaşta kronik rahatsızlığı olan hastalarda daha çok görüldüğü tespit edilmiştir.

Corona Virüsün Tedavisi veya İlacı Var Mı?

Şu ana kadar virüsü tedavi edebilecek bir ilaç bulunamamıştır ve diğer enfeksiyon tedavilerinde kullanılan antiviral ilaçlar dahi bu virüse çare olamamıştır. Ancak bol sıvı tüketimi, istirahat, hijyen gibi olgular virüsün vücudumuza girmesini engellemekle birlikte hastalığın bizzat kendisini tedavi edebilecek vücut direncini de güçlendirmektedir.

Corona Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

* Ellerinizi bol su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca yıkayınız.
* Su ve sabun bulunmadığı takdirde dezenfektan kullanınız.
* Ellerinizi kesinlikle yüz ile temas ettirmeyiniz.
* Hayvanlarla temas kurmayın.
* Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı kağıt mendil ile kapatın. Kağıt mendil yoksa kolunuzun içini kullanın.
* Corona Virüsü belirtileri gösteren veya teşhisi konulmuş hastalardan kişisel temastan kaçının.
* Günlük hayatta sık kullandığımız yüzeyleri sık sık temizleyin ve dezenfekte edin.
* Mecbur kalmadığınız sürece dışarı çıkmayın. Dışarı çıktığınız takdirde maske kullanın.
* Yurt içi veya dışı seyahatlerini iptal edin veya erteleyin.
* Bu süre boyunca bol sıvı tüketmeli ve hijyen kurallarına dikkate edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir