Dev Dalgaların Sırrı Nedir?

Dalgalar çeşitli şekillerde oluşturulmaktadır, ancak çoğu durumda okyanusun yüzeyi üzerinde esen rüzgâr tarafından yaratılmaktadır.

Tsunamiler, depremlerin ya da deniz altındaki volkanik patlamaların sebep olduğu dev dalgalar olarak adlandırılır. Okyanusun derinliklerinde, tsunami dalgaları yüksek oranda artmaz. Ancak dalgalar iç kısımda ilerledikçe, okyanusun derinliği azaldıkça daha yüksek ve yüksek seviyelere inerler. Tsunami dalgaları, derin sularda jet uçakları kadar hızlı hareket edebilir, sadece sığ sulara ulaşırken yavaşlar. Tsunamiler genellikle gelgit dalgaları olarak adlandırılırken, bu isim okyanusograflar tarafından cesaretlendirilir, çünkü gelgitlerin bu dev dalga ile pek ilgisi yoktur.

dev dalgaların sırrı nedir-1

Dalgaların Farkı

Bir gelgit dalgası, atmosfer tarafından etkilenen oldukça öngörülebilir bir olaydır. Ay, Güneş ve gezegenlerin dengesiz çekimsel etkilerinden kaynaklanan günlük gelgitlerin bir sonucudur. Gelgit dalgaları en dar koylarda veya kıyı boyunca nehirlerde görülür. Bu nedenle, su seviyeleri birkaç saat içinde birkaç aya kadar yükselebilir. Kıyıya ulaşmadan önce bir gelgit dalgasının da yanması olasıdır. Kural olarak, gelgit dalgaları akıntıları takip eder ve ılıman iklimlerde veya kuzey ülkelerinde bir karaya neden olması muhtemel değildir. Öte yandan bir tsunami olağanüstü bir olaydır. Deniz tabanının hızlı, büyük bir yer değiştirmesi veya durgun suların bozulması nedeniyle oluşan bir dizi dalgadır denilir.

Dev Dalgalar Nasıl Oluşur

En yüksek gelgit dev dalgalar Kanada’nın New Brunswick eyaletinde, su seviyesinin 50 metreye kadar yükselebileceği Fundy Körfezi’nde bulunur. ‘Tsunami‘ kelimesi, “liman dalgası” anlamına gelen Japonca’dan gelir; kelimenin kökeni, açık denizde tsunami dalgalarını genellikle fark etmeyen ve sadece kıyıdaki hasarı gören balıkçılar anlamına gelir. Almanca ‘da ‘tsunami’, ‘taşkın dalgası‘ anlamına gelen ‘Flutwelle‘ ve gerçekte olduğuyla daha alakalı görünüyor. Bilimsel toplulukta, tsunamiler sismik faaliyetlerden kaynaklanmamakla birlikte, sismik deniz dalgaları olarak adlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir