Devletlerin Başkentleri

Ankara: Bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin başkentidir. Yüzölçümü 25.632 km² olup, rakım oranı 938 m’dir. Tarihte önemli savaşların [Ankara Savaşı (20 Temmuz 1402) vb.] yaşandığı bu başkent, Türkiye Cumhuriyetinin İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Şu anki verilere göre 5,445 milyon nüfusa sahiptir.

devletlerin başkentleri-1

Berlin: Almanya’nın başkentidir. Yüzölçümü, 891,8 km² olup, rakım oranı oldukça düşüktür (32m). Berlin’in 18. Yüzyılda coğrafi bir öneme sahip olmamasına rağmen, II. Dünya Savaşında Nazi Almanya’sının başkenti olduğundan dolayı İtilaf Kuvvetleri tarafından yoğun bombardımana tutulup Berlin harabeye çevrilmiştir. Sonrasında ise büyük bir kalkınma çabası ile şehir eski görkemine kavuşmuştur.

Londra: İngiltere’nin (Birleşik Krallık, Britanya) başkentidir. Yüzölçümü 1.572 km²’dir. Kuzey Avrupa’da, İskandinavya devletlerine (Finlandiya, İsveç, Norveç, İsviçre) yakındır. Dünyanın en büyük hava trafiğine sahip ülkelerden biridir. Londra’nın içinde 0 meridyeninin başladığı Greenwich kasabası vardır. Ünlü kule London Eye bu şehirdedir.

Washington: Amerika Birleşik Devletlerinin başkentidir. Yüz ölçümü en küçük başkentlerden biridir (177 km²). İçinde Lincoln Anıtı, Beyaz Saray, Vietnam Şehitleri Anıtı, II. Dünya Savaşı Ulusal Anıtı gibi birçok tarihi yapıt bulunmaktadır.

Oslo: Norveç gibi refah seviyesi yüksek bir devlet için başkentlik yapmaktadır. İskandinavya’nın 4. en büyük şehridir. Üniversiteleri arasında Oslo Üniversitesi gibi oldukça başarılı üniversiteler bulunmaktadır. Eski Vikinglerin ana vatanlarından biridir. Tarihi mekanları arasında Viking Gemi Müzesi, Oslo Fiyordu, Fram gibi ünlü tarihi ve turistik mekanları vardır.

Pekin: Dünya’da nüfusu en fazla ülke olan ülke; Çin’in başkentidir. Yüzölçümü 16.808 km², rakım oranı 44 m’dir. Eğitim kalitesi bakımından oldukça başarılı olan Pekin Üniversitesi, Çin Renmin Üniversitesi, Tsinghua Üniversitesi ve Pekin Normal Üniversitesi bulunmaktadır. Tarihi mekanları arasında Çin Seddi, Yasak Şehir, Cennet Tapınağı ve Yazlım Saray tarihi ve turistik yerleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir