Doğru Cv Nasıl Hazırlanır?

İnsanlar hayatları boyunca şüphesiz ki bir yerlere iş başvurularında bulunurlar. Bu başvuruların sonucunun kişiler için olumlu veya olumsuz olması oldukça önemlidir. Bu başvurularda olumlu geri dönüşler almak için kişinin kendi tanıtımını oldukça iyi yapması gerekmektedir. Bunu sağlayacak en önemli unsur ise doğru cv hazırlamaktır.

doğru cv nasıl hazırlanır-1

CV Nedir?

İş hayatında öz geçmiş olarak tanımlanmaktadır. İnsanların deneyim ve tecrübelerini, sorumluluklarını, sosyal hayatta neler yaptıklarını, hobilerini ve başarılarını paylaştığı doküman olarak nitelendirilebilir. Kişinin kendi reklamını yaptığı bir belge olarak da düşünülebilir. İş başvurularında ilk adım olan bu belge, insanı bir sonraki adıma taşımak için en önemli anahtardır. Genellikle başlangıç süreçlerinde sadece bu belge üzerinden işlem yapılmaktadır. Bundan dolayı cv hazırlama işlemi oldukça önemli olduğu için fazla özen gösterilerek hazırlanmalıdır.

Doğru CV Nasıl Hazırlanmalı

İnsanlar cv hazırlarken sadece dolu gözükmesini önemserler ve aklına ne geliyorsa yazma gereksinimi hissederler. Fakat bu çok yanlış bir düşüncedir. CV’ler oldukça uzman kişilerden oluşan insan kaynakları ekibi tarafından değerlendirilirler. Bu kişiler oldukça profesyonel oldukları için cv değerlendirmelerinde nelere dikkat edileceğini çok iyi bilirler. Bundan dolayı cv hazırlanırken abartılı bir anlatımdan kaçınarak, doğru bilgilerle ve verilen bu bilgileri yapılan projeler veya örnekler ile destekleyerek, okunaklı, anlaşılır ve kısa hazırlanmalıdır.

Başvuru aşamasında olan bir iş için birden fazla kişi tarafından başvuru olacağı için, insan kaynakları uzmanları cv değerlendirme işlemi belirli kriterlere göre sağlanmaktadır. Her cv uzun süre incelenmez ve dikkat çekecek bilgiler aranır. Bundan dolayı uzmanların dikkatini çekecek ve insanı diğer başvuru yapan kişilerden bir adım öteye taşıyacak bilgilerle cv doldurulmalıdır. Ayrıca tecrübeler bu seçim aşamasında oldukça önemlidir ve bir önceki iş hayatınızda çalışılan alanlar ve başarı ile yürütülen projeler yazılıp, referanslar da eklenerek güçlü bir cv hazırlanır. Unutulmamalıdır ki, doğru hazırlanan cv, bu yarışta kişiyi her zaman birkaç basamak önden başlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir