Dünya Büyüklüğünde Bir Gezegen

Güneş sisteminde yer alan gezegenler arasında canlı yaşamının olduğu tek alandır. Bu alanın uydusu Ay’dır. Bu alanın yüzde otuzunu karalar, yüzde yetmişini ise denizler oluşturmaktadır. Bu yüksek su potansiyeline rağmen bu yaşam alanında yaşanan susuzluğun nedeni ise bu suların sadece yüzde üçünün tatlı su yani yaşam için geçerli olan kullanılabilir su olmasıdır.

Yaklaşık dört buçuk milyar yaşında olduğu düşünülen bu alanın diğer alanlarda olduğu gibi uzun yıllar önce ömrünü tamamlamış olan bir yıldızın parçalarının bir araya gelmesiyle oluştuğu düşünülmektedir.

Yeni Keşif

Özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra salgılanan gazlar nedeniyle iklimsel sorunlar yaşamaya başlayan Dünya bilim insanlarını yeni alanlar bulmaya itmiştir. Zira şu anki salınımın devam etmesi halinde Dünya’da önümüzdeki yıllarda buzulların erimesi, suların yükselmesi gibi daha da büyük sorunların baş göstereceği belirtilmektedir.

Şili’de yer alan La Silla Gözlemevi’nin en son yaptığı araştırmaların sonucunda gezegenimize benzer bir başka alan bulunmuştur. Bulunan alanın etrafındaki ışık kaynağının güneşten daha az parlak olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında gerçek sıcaklığı tam olarak bilinmemekle birlikte bu alanın sıcaklığının yaşam alanımızın sıcaklığıyla eşit olabileceği öngörülmektedir. Ross 128 b adı verilen bu alanın şu an için yaşama uygun olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Gezegen Dünya’ya yaklaşık on bir ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır.

dünya büyüklüğünde bir gezegen-1

Ross 128b Yaşanılabilir Bir Yer Mi?

Daha önce bulunan Proxime Centauri, yaşam alanımıza yakın özellikler gösteren bir başka alandı. Ross 128b’ye oranla Dünya’ya daha yakın mesafede bulunması bilim insanlarının gezegenle ilgili daha geniş araştırmalar yapmalarının önünü açmıştı. Ancak yeni bulunan bu alanın etrafında Dünya’nınkine benzer bir atmosferin bulunması ve bu alanın su döngüsüne sahip olması nedeniyle şimdi olmasa bile önümüzdeki dönemlerde Ross 128b’de bir yaşam bulunabilir.

Gezegenin ayrıca yaşam alanımız ile boyutlarının neredeyse aynı olması bilim insanlarını oldukça heyecanlandırmıştır. Bilim insanları yaptıkları yeni açıklamalarda yeni araştırmaların sürdüğünü belirtmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir