Dünya Günü Ne Zamandır

Dünya Günü Ne Zamandır?

Yıl 1969’da ilk olarak San Francisco’da UNESCO Dünya Konferansında ortaya atılan Dünya Günü o günden bu yana 22 Nisan’ da kutlanmaya başlamıştır. Bu gün dünyanın ve yaşamın güzelliğinin özel bir gün içerisinde kutlanması gerektiğini öne süren John Mcconnell’in fikri ile ortaya çıkmıştır. Mcconnell dünyamızın güzelliklerinin ve yaşamın karşılaştığı bir takım çevresel tehditlerin varlığına dikkat çekmek adına özel bir günde kutlama yapılması gerektiğini öne sürmüştür. Mcconnell bu günü her ne kadar ekinoks tarihi olan 21 Mart Günü kutlanması gerektiğini öne sürmüş olsa da, 22 Nisan’ da çevresel sorunlara karşı halk ile Gaylord Nelson ve Denis Hayes önderliğinde başlayan hareket ile Dünya Günü 22 Nisan 1970 tarihinde kutlanmaya başlamıştır. Bu zamandan beri de Dünya Günü her yılın 22 Nisan günü kutlanmaya devam etmiştir.

Dünya Günü Nasıl Kutlanır?

22 Nisan 1970 tarihinde çevre sorunlarına kamuoyu ile beraber karşıtlık gösteren Gaylord Nelson ve Denis Hayes önderliğinde bir hareket ile ilk dünya günü kutlamaları başlamıştır. Kutlamalara yaklaşık olarak yirmi milyon insan katılım göstermiştir. Bu gün ile ilgili olarak birçok sempozyum ve de konferanslar düzenlenmiştir. Bu güne dair olarak Amerika Birleşik Devletlerinde ilk Temiz Hava Yasası ve Temiz Su Yasaları düzenlenmiştir.

dünya günü ne zamandır-1

Günümüzde Dünya Günü Kutlamaları

Dünya günü özellikle astronomi ve çevre bilinci olan kişiler için önemli bir günü ifade edilir. 1970 den beri her yıl olduğu gibi günümüzde de Dünya Günü kutlamalarına devam edilir. Dünya günü aynı zamanda yeryüzü günü olarak da kutlanılır. Kutlamalarda ekolojiye önem verilmesi gerektiğini anlatan sunumlar konferansların yanı sıra, enerji, su tasarrufunun önemini de anlatan konuşmalar gerçekleşir. Çevre koruyucuları özellikle bugün için bir araya gelerek yapılması ve yapılmaması gereken konular üzerinde konuşma ve gösteriler düzenlerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir