Dünyadaki En Büyük Ada Hangisidir?

Dünyadaki en büyük ada kuzey kutbuna yakın bir yerde ve Avusturalya’dan daha büyük olan Grönland’dan başka bir yer değildir. Dünyanın en büyük adası olan Grönland Kanada’nın kuzey doğusunda Kuzey Amerika, Atlas Okyanusu ve Kuzey Buz Okyanusu arasında kalıyor. Adanın yüzölçümü 2.130.800 kilometre karedir. Buda Türkiye’nin yaklaşık üç katı büyüklük anlamına gelmektedir.

Haritaya bakıldığında Avusturalya’dan daha büyük görünmektedir. Fakat gerçekte Avusturalya’dan daha küçüktür. Grönland 1973 yılında AB’ye katılmış fakat 1983 yılında yaptığı halk oylaması ile AB’den ayrılmıştır. Başkenti ve en büyük şehri Nuuk’tur. Grönland idari olarak Danimarka’ya bağlı özerk bir bölgedir. IX. Yüzyılda Norveçli denizci Gunnjorn Ulfsson tarafından keşfedilmiştir. Grönland nüfusunun büyük bir bölümünü Grönlandlılar ve Eskimolara oluşturmaktadır.

dünyadaki en büyük ada hangisidir-1

Grönland’ın Coğrafi Özellikleri ve Yaşam

Grönland Kuzey Kutbunda yer almaktadır. Adanın %80’inin 3 km kalınlığındaki buzlar kaplamaktadır. Buna rağmen adada 57000 kişi yaşamaktadır. Yerleşim birimleri batı kesimdedir. UNESCO Dünya Miras Listesine alınmış olan İlulissat şehri en turistik şehridir.

Grönland’a Gideceklerin Bilmesi Gerekenler

Grönland’ın para birimi Danimarka Kronu’dur. DKK kısaltması ile gösterilir. Bölgede ki resmi dil Grönlandca’dır. Kullanılan diğer diller ise Danca ve İngilizce’dir. Grönland ile Türkiye arasında 3 saatlik bir saat farkı mevcuttur. Grönland saati, Türkiye saatinden 3 saat geridedir.

Ne Zaman Gidilir?

Grönlandın iklimi sıcaklık -70 derece olsa bile kuru ve güneşlidir. Kışlar soğuk, sıcaklık ise yazın bile donma noktasının altındadır. 3 ayda bir gece ve gündüz olur. Kış döneminde gece ve gündüzler karanlıktır. Bu dönemde kuzey ışıklarını izleyebilirsiniz. Yaz döneminde ise beyaz geceler yaşanır. Bu dönemde çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz.

Grönland Yemek Kültürü

Grönland’da yemek kültürü Amerika ve Avrupa’dan çok farklı değildir. Restoranlarda tipik Avrupa yemekleri bulunabilir ve adanın her kasabasında geleneksel yemekler bulunabilir. Balık, karides, ren geyiği gibi tatlar geleneksel yemeklerle kombine edilir. Başkent’te birçok hamburgerci, bar ve kaliteli restoran bulunabilir.

Grönland’da Mutlaka Görülmesi Gereken 5 Yer

1-Uunartoq Kaplıcaları
2-Sisimiut
3-Qoqartoq
4-İlulissat İcefjord
5-Tasiilaq

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir