Dünyadaki En Büyük Kraterler Nerededir?

Bir gök taşı, asteroit veya kuyruklu yıldız bir gezegene çarptığında kraterler oluşur. Yeryüzünde çarpma kraterleri sürekli olarak erozyonla veya tektonik olarak zamanla değişerek silinirler. Yine de, gezegenimizde neredeyse 170 karasal çarpma krateri tespit edilmiştir. Bunlar yaklaşık 300 km çapa sahip olup, geçmişleri iki milyar yıldan daha fazla bir süreye sahiptir.

dünyadaki en büyük kraterler nerededir-1

Vredefort Krateri

Dünyada bilinen en büyük kraterler arasında ilk sırayı Vredefort Krateri alır. Asteroit etki tarihi tahmini 2 milyar yıl önceye dayanan bu krater Güney Afrika’ nın Free State bölgesinde yer alır. Vredefort Kubbe olarak da bilinen Vredefort krateri, dünyanın en büyük krateridir. Tahmini 118 mil (190 km) yarıçapına sahiptir. Aynı zamanda bu krater 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı ilan edildi.

Diğer Büyük Kraterler

Dünya çapındaki büyük kraterler arasında ikinci sırayı Sudbury Havzası alıyor. Asteroit etki tarihi tahmini 1,8 milyar yıl önceye kadar dayanan bu krater havzası Ontario, Kanada’ da yer alır. Sudbury Havzası dünyadaki en büyük çarpma yapılarından biri olarak kabul edilir ve tahmini uzunluğu 81 mil (130 km)’ dir. Aynı zamanda dünya çapında bilinen en eski etki yapılarından biridir. Bilinen diğer büyük kraterler arasında Acraman Krateri yer alır. Tahmini 580 milyon yıl önceye dayanan asteroit etki tarihi ile Güney Avustralya’ da bulunur. Şu anda Lake Acraman’da bulunan bu kraterin tahmini çapı 56 mil (90 kilometre)’dir.

Dünyadaki bilinen en büyük kraterler arasında yer alan Woodleigh Krateri’nin ise asteroit etki tarihi, tahmini 364 milyon yıl önceye dayanır. Çapı ile ilgili raporlara bakıldığında, çapı 25 ila 75 mil (40 ila 120 km) arasında değişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir