Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın yedi harikası eski çağlarda insan eliyle inşa edilmiş olan ihtişamlı yapıları karşılamak amacıyla M.Ö. 5 yüzyılda ilk tarih yazarı Herodotos tarafından kullanılmış bir kavramdır. Bu listede yer alan yapıların en eskisi milattan önce 2500 yıllarında yapılan Keops Piramididir.

Keops Piramidi

keops piramidi

Milattan önce 2560 yılında Mısır’da inşa edilen piramidin yapım süresi 20 yıldan fazladır. Giza piramitleri bünyesinde üç ayrı piramit bulunmakla birlikte, yalnızca Keops adı verilen piramit bu listeye dahil edilmiştir. Piramit ünlü firavun Keops tarafından yaptırılmış ve sırrı hala çözülememiştir. Ayrıca Listenin en eski yapısı olarak dikkat çeken bu piramit, yedi harika arasında bugüne ulaşmayı başaran yegane yapı olarak göze çarpmaktadır. Keops Piramidi, birçok araştırmacı tarafından dünya üzerindeki en ihtişamlı yapı olarak tanımlanmaktadır.

Babil’in Asma Bahçeleri

babilin asma bahçeleri

Milattan önce 7. yüzyılda Mezopotamya’da inşa edilen bahçelerin, ne kadar sürede yapıldığı bilinmiyor. Sular ve birçok egzotik bitki ile süslenen çok katlı bu bahçeler hakkındaki bilgiler, antik metinlerde ve daha sonra çizilmiş tablolarda yer almaktadır. Bu metin ve tablolara göre oldukça ihtişamlı olduğu kabul edilen yapının gerçekliği konusunda henüz kesin bir kanıta ulaşılamamıştır.

Zeus Heykeli

zeus heykeli

Milattan önce 5. yüzyılda Olimpia bölgesinde inşa edilen bu heykel 12 metre yüksekliğe sahiptir. Heykel eski Yunan gökyüzü tanrısı olan Zeus’a adanmıştır. Metal parçaların yanı sıra altın ve fildişi kullanılarak yapılmış olan bu heykel, daha sonraki yıllarda çıkan büyük bir yangın sonucunda yok olmuştur.

Rodos Heykeli

rodos heykeli

Milattan önce 3. yüzyılda Rodos’ta inşa edilen heykelin yapımı 12 yıl sürmüştür. Bronz, demir ve taş kullanılarak inşa edilen yapı 32 metre yüksekliğindedir. Güneş Tanrısı Helios’a ithafen inşa edilen heykel, yapımından kısa bir süre sonra gerçekleşen deprem sonrasında kırılmış ve harabe olarak kalmıştır.

İskenderiye Feneri

iskenderiye feneri

Milattan önce 290 yılında inşa edilen yapı Mısır’ın İskenderiye sahilinde bulunmaktadır. Fenerin yapımı yaklaşık olarak 40 yıl sürmüştür. Yüksekliği 166 metre olan fener, 50 kilometre uzaktan bile rahatça görülebilmekte idi. İskenderiye Feneri 15. yüzyılda tamamen yok olmuş, bu zamana kadar da ticaret ve gemicilik faaliyetleri amacıyla kullanılmıştır.

Halikarnas Mozolesi

halikarnas mozolesi

Milattan önce 350 yılında Bodrum bölgesinde inşa edilen yapının yüksekliği 45 metre civarındaydı. Ayrıca yapının dört bir tarafında heykeller bulunuyordu. Her heykel farklı bir heykeltıraş tarafından inşa edilmiş olan Halikarnas Mozolesi 16. asra kadar varlığını korumuştur.

Artemis Tapınağı

artemis tapınağı

Milattan önce 550 yılında inşa edildiği düşünülen tapınağın yapımı 120 yıl sürmüştür. Baştanbaşa mermerden inşa edilmiş olan bu tapınak, ayrıca Diana Tapınağı adıyla da bilinmektedir. Artemis Tapınağı daha sonra restore edilmiş ancak günümüze ulaşmayı başaramamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir