Elektronik İmza Nedir?

E-İmza Tanımı

Gelişen teknolojileri insanoğlunu her alanda olduğu gibi resmi işlemlerin yürütüldüğü platformlarda da kendini geliştirmeye mecbur kılmıştır. Elektronik imza denilince, elektronik ortamda mevcut olan bir belgenin kim tarafından imzalandığının belirlenmesi amacıyla bu belgeye eklenen, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanan bir sertifika niteliğindeki kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veri hizmetinin adıdır. Islak imza ile eşdeğer kıymete sahip olduğu, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile güvence altına alınmıştır.

elektronik imza nedir-1

Hizmet Sağlayıcıları

Bu hizmet BTK’dan onay alabilmiş Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları tarafından tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulmakta olup bir akıllı kart vasıtası ile sahibine ulaştırılır. Kurumlar kesinlikle elektronik imza talebinde bulunamaz, bu sertifika sadece gerçek kişilere verilir. Bu hizmeti sağlayan firmaların listesi ve detaylı bilgilerine www.btk.gov.tr adresinden ulaşılabilir. Bu sistemin kullanılabilmesi için öncelikle bir akıllı kart okuyucusuna bağlanmalı, sonrasında E-Devlet’e ve buna bağlı bağlı çalışan tüm resmi kurum elektronik sistem ve sayfalarında işlem yapılabilmektedir.

Sağladığı İmkanlar

Bu sistem ile yapılan işlemlerde gönderilen veride değişiklik yapılıp yapılmadığı, yapıldı ise kim tarafından yapıldığının doğruluğu, kimlik doğrulama prensibi sayesinde inkar edilemeyeceği de garanti altına alınmış olur. Bu sayede; E-Devlet kapsamında bulunan tüm uygulamalar, kayıtlı elektronik posta (KEP) sistemi ve MERSİS projesi kapsamındaki ticari sicil işlemleri, tüm hizmet sözleşmeleri, banka talimatlarının gönderimi ve daha birçok işlem devlet güvencesi altında rahatlıkla yapılabilmektedir.

Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları imza sahibinin talebi, bilgilerinin sahteliği veya değiştirilmesi, gaipliği ya da ölümü durumunda verdiği sertifikayı iptal etmekle yükümlüdür. Aynı zamanda imza sahibi kişinin sertifika alabilmesi için gerekli bilgilerinden daha fazlasını talep veya başka bir yolla elde edemez. Bu bilgileri muhafaza etmekle ve üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesini önlemekle sorumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir