Elektronik Şematik Nedir?

Elektronik şemalar elektronik devrelerin tarifleri gibidir. Size hangi malzemelerin kullanılacağını ve malzemelerin nasıl karıştırılacağını göstermektedirler. Ancak tarifi açıklamak için metin kullanmak yerine, bir çizim kullanılmaktadır. Bunlara ayrıca devre diyagramları da denmektedir.

Hangi Amaç İçin Kullanılır

Bu belirli bir sonuca nasıl ulaşacağınızı açıklayan bir yöntemdir. Elektronikte bir şeyler yapmak istediğinizde şematik bir diyagram oluşturmak, oluşturulacak devrenin size yol haritasını göstermektedir. Bu şema üzerinden daha sonra mevcut hatalar varsa kontrolü rahatlıkla yapılabilmektedir.

Şematik bir diyagram, hangi bileşenlerin ve hangi bileşenlerin bağlı olduklarını gösterir.
Kullanılan bileşenlerin her birini temsil eden elektronik sembollerden oluşur. Semboller, bileşenlerin nasıl bağlanacağını gösteren hatlar ile birbirine bağlıdır. Hatların her biri telleri göstermektedir. Bunlar, bileşenlerin nasıl bağlandığını gösterir. Devreyi oluşturmak isterseniz, yalnızca bileşenlerin belirlenmesini ve ardından bunları devre şemasında gösterilen şekilde bağlamanız gerekmektedir. Bu, bir bülten tahtası, bir şerit ile de yapılabilir veya isterseniz kendi baskılı devre kartınızı ( PCB ) tasarlayabilirsiniz. Şematikleriniz olduğunda herhangi bir elektronik teorisini gerçek anlamda bilmenize gerek yoktur. Fakat temel elektronik bilginizin olması size yardımcı olabilir.

elektronik şematik nedir-1

Devre Çeşitleri Nelerdir?

İhtiyaca göre çeşitlilik göstermek ile birlikte genel olarak basit (elektronik) devreler, güç kaynağı ile ilgili şemalar, motor ile alakalı devre şemaları, sensörlerin bağlı oldukları şemalar, ses devre şemaları, dijital devreler olmak üzere sınıflandırılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir