Elektronik Veri Tabanı Nedir?

Veri Tabanı

İngilizce karşılığı ‘Database’ olan veri tabanı, belirli bir disiplin altında bilgi toplayan yazılım sistemidir. Diğer yazılım sistemlerinden farkı ise veri tabanının bu bilgiyi işleyebilmesidir. İlk olarak 1970 yılında IBM laboratuvarlarında geliştirilmeye başlanmıştır. Örnek olarak üniversitelerde öğrenci bilgi sistemleri, personel bilgi işlemleri mali işlemler bilgisi vb. birçok kalem veri tabanı içerisinde tutulmaktadır.

elektronik veri tabanı nedir-1

Elektronik Veri Tabanı

TÜBİTAK, ULAKBİM ve EKUAL gibi elektronik veri tabanlarına üye olunduğu takdirde uzaktan erişim sağlanabilmektedir. Bilim dünyasının kalbi niteliğindeki elektronik veri tabanları ilgili kurumlar tarafından oluşturulur ve kullanıma sunulur. Kurumlar takip ettikleri ilgili verileri tablolaştırarak kaydını tutarlar. Elektronik veri tabanları ilgili kurumun mevcut durumunun, faaliyetlerinin, başarılarının vb. sayısal olarak tablolaştırılmasıdır. Eski usul dosyalama sisteminden daha kullanışlı ve kolay erişilebilir olması bir avantajdır. Ancak sistemin kurulum ve bakım maliyeti gibi ekonomik dezavantajı vardır. Bunun yanında sistem içi bazı bileşenlerin yanlış yazılmış veya sembolize edilmiş olması sistemi başarısızlığa uğratacak bir risktir.

Veri Tabanı Sistemleri

Ülkemizde uluslararası elektronik veri sistemlerine ulaşmak için TÜBİTAK ve üniversitelerin ULAKBİM tarafından abone olunan veri tabanlarına erişim IP kontrollü olarak sağlanmaktadır. Böylelikle uluslararası araştırma merkezlerinin veri tabanlarına ulaşılarak yapılan araştırmalar incelenebilir, konu ile ilgili raporlar temin edilebilir. Ulusal veri tabanlarına ise üyelik gerekmeden ulaşım sağlanabilmektedir. Örneğin bakanlıkların web siteleri incelendiğinde araştırma yapılacak yıla ait bilgiler veri tabanlarından elde edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir