Emlak Vergisi Nedir?

Bina, arsa, arazi veya iş yerleri gibi taşınamayan mallara sahip olan kişilerden alınan ve ödemekle yükümlü oldukları vergidir. Devamlılığı olan emlak vergisi arazi ve bina vergileriyle birlikte iki türlüdür. Her yeni yılda düzenli bir şekilde belediyeler tarafından alınan bu vergi tek bir kalemde de ödenebilir ya da iki taksit şeklinde de yapılabilir. Emlak vergisinin ilk taksit zamanı yılın mart, nisan ve mayıs ayında gerçekleşir; ikinci taksit ödemeleri ise kasım ayında yapılmaktadır.

emlak vergisi nedir-1

Emlak vergisinde taşınamayan malın tapusu olan kişiler mükelleftir ve bununla birlikte dolaysız vergiler arasında yer almaktadır. Vergi rakamlarının piyasa değerlerinin üstünden hesaplanmasından ötürü her yıl farklılık göstermektedir. Ayrıca emlak vergisi oranları arsa, konut ve arazi veya iş yerleri taşınmaz özelliklere göre farklılık gösterir.

Emlak vergisinden muaf koşullar

Emlak vergisinden muaf olabilmek için birden çok konut sahibi olmamak, kişinin kendi aylığı dışında farklı bir geliri bulunmaması gibi kurallara bağlı olarak gazilerimiz, şehitlerimiz ve onların dul ve yetimlerinden, emeklilerden, işsiz olanlardan, ev hanımlarından ve engellilerden emlak vergisi ödemesi alınmamaktadır. Bu kişiler emlak vergisinden muaftırlar.

Emlak vergisi ödemeleri

Ödemeler ile ilgili belediyelerden alınan beyannameler doldurulmaktadır. Ayrıca bununla birlikte beyanname için başvuru yapılırken nüfus cüzdanı, tapu ve fakat konu bina ise kullanım izinlerinin fotokopileri hazır olmak zorundadır. Beyanname için konutun bulunduğu adresle mükellefin kendi adresi ve vergi numarası bildirilmesi gerekir. Bu ödemeler taşınamaz malların bağlı bulunduğu belediyelere veya havale işlemi ile belediyelerin banka hesaplarına yatırılabilir. Bunlardan ayrı olarak kişi internet yoluyla da ödeme yapabilmektedir.

Emlak vergisi, belediyeler için önemli gelir kaynaklarındandır. Bu vergi ödenmediğinde gecikme oranı günlük olarak hesaplanmaktadır. Kişi için gecikme cezası söz konusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir