Endüstri Korsanlığı Nedir?

Endüstri korsanlığı, İngiltere’de başlayan endüstri devrimi ile birlikte endüstri korsanlığı da açığa çıkmıştır. Bütçe sebebi ile yapılan işin sağlıklı olarak yapılmaması, kullanılan malzemeyi yeterli olarak kullanmamak ve açgözlülük bunların bazı sebeplerindendir.

Sebepleri Nelerdir?

Daha ucuz malzeme kullanarak kar gelirini arttırma, yasadışı olarak daha fazla verim elde etme ya da daha fazla kullanmak amacı ile saf malzemeyi diğer maddeler ile karıştırmaktır.

endüstri korsanlığı nedir-1

Nasıl Engellenir?

Bu durumu ortadan kaldırmak için kontrollü denetlemeler, kullanılan malzemenin pahalı olmasına rağmen açgözlülük olmadan insan hayatını umursamaktır. Tabii ki herkes bir işi kar amacı ile yapar, kimsenin amacı zarar edip batmak değildir sadece oranlı olarak yapılması hem onu kullanan kişileri ve sahiplerini mutlu edecektir.

Devlet kontrollü olmayan inşaat malzemelerinin kullanılmaması, yapılan makinede sadece edinilen bilgiler dışında onunla ilgili okumuş olan teknik kişileri çalıştırmakta birçok sorunu engelleyecektir.

Sonuçları Nelerdir?

Malzemenin saf olmayışı sebebi ile yıkılan binalar, yasadışı verim için kullanılan ve saf olmayan kömürler yüzünden insanların zehirlenmesi, dayanaklı olması için tasarlanan plakanın içine daha farklı bir madde karıştırılması üzerine pert olan arabalar da bunlara örnektir. Güvenlik alanında ise yarıçapı uygun olmayan mermiler bunun sonucu olarak emniyet güçlerinin suçlulara karşı savunmasız olması ve çelik yeleklerin sadece çelik yelek olması gelen enerjiyi farklı bir yere aktarmaması sonucu hayati riskler de mutlaka vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir