Endüstri Mühendisi Nasıl Olunur?

Teknoloji ile birlikte endüstri de günden güne gelişmektedir. Dolayısıyla firmalar arasında rekabet artmakta ve firmalar hep daha iyisini aramaktadır. Üretimin kalitesini ve verimliliği arttırarak ar-ge anlamında yeni adımlar atabilmek için donanımlı mühendis ihtiyacı doğmaktadır. Mühendisliğin tekstilden savunma sanayiye kadar uzanan birçok dalı bulunmaktadır. Günümüzde İşletme Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği ilgi gören ve tercih edilen mühendisliklerin başında gelmektedir.

endüstri mühendisi nasıl olunur-1

Endüstri Mühendisi

Endüstri mühendisi, verimliliği etkilen faktörleri inceleyen bilim dalıdır. Genel olarak endüstri mühendislerinin amacı, önlemler alarak karşılaşılabilecek sorunları minimize etmek, kaliteyi arttırmak, zamanı iyi kullanarak tasarruf etmektir. Endüstri mühendisi olabilmek için üniversite sınavından yeterli puanı almak ilk basamaktır. Daha sonra bölümün yer aldığı üniversiteler arasından seçim yapmak gerekmektedir. Bu nedenle gerekli eğitimi en iyi şekilde verecek, kaliteli staj olanakları sunacak bir üniversite seçmek donanımlı bir mühendis olabilmek için çok önemlidir.

4 Yıllık Eğitim

Endüstri mühendisliği 4 yıllık eğitim veren bir bölümdür. Eğitim boyunca matematik, fizik gibi temel derslerin yanı sıra zaman ergonomi, istatistik, ekonomi gibi mühendislik dersleri verilmektedir. Kalite planlama, üretim planlama, stok kontrolü, tesis planlama ve üretim sistemleri gibi dersler ise diğer mühendislikten ayırarak bölüme yön veren derslerdir.

Endüstri Mühendisi İş Alanları

Gıda sektöründen uzay ve havacılığa kadar mühendise ihtiyaç duyulan her alanda endüstri mühendisinin de bir yeri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir