Endüstriyel Atıkların Temizlenmesi

Endüstriyel Atıkların Temizlenmesi

Endüstriyel atıklar oldukça çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Endüstriyel atıkların temizlenmesi için ayrı bir endüstri kolu oluşmuştur.

Entegre Atık Yönetimi

Entegre atık yönetimi kuruluşları sanayi bölgelerinden anlaştıkları firmalar ile onların atıklarını alıp en uygun şekilde bertarafını sağlamayı amaçlar.

endüstriyel atıkların temizlenmesi-1

Entegre Atık Yönetim Tesisleri

Entegre atık yönetim tesisleri çok karmaşık yapıda gelen atıkların ayrıştırılması, geri kazanımı, geri dönüştürülmesi ve en son basamak olarak da herhangi bir kazanım elde edemiyorsa bertarafını sağlar. Bertaraf aşamasında bir çok yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler arasında vahşi depolama ve atık yakma sayılabilir.

Firmaların Endüstriyel Atıklarının Bertarafı

Bir çok endüstri kuruluşu bu tür atıklar yüzünden başı belaya girmektedir. Atıkların bertarafı konusu oldukça karmaşıktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili yönetmelikler uyarınca bertaraf gerçekleştirilmelidir. Her atık aynı yöntem ile bertaraf edilememektedir. Eğer her atık aynı şekilde birlikte depolanıp aynı şekilde temizlenirse bunun büyük cezai yaptırımları mevcuttur. Onun için endüstri kuruluşları lisanslı atık bertaraf firmaları ile anlaşıp atık türlerine göre ayrı atık bertarafı gerçekleştirmek zorundadır. Bu atık bertaraflarını da her yıl bir önceki yılın atık miktarlarını hesaplayarak bakanlığın yazılım programından bildirimlerini yapmalıdır.
Bildirimi yapılmayan veya yanlış bildirimi yapılan atıklar hakkında da bakanlık oldukça net çizgilere sahiptir. Hatalar çok ağır para cezaları ile cezalandırılmaktadır.

Endüstriyel kaynaklı atıkların temizlenmesi bir o kadar zor olduğu gibi aynı zamanda çok karmaşık bir yapıdadır. Bu tür atıkların firmadan temizlenmesi için bir danışmanlık firması ile anlaşma sağlanması en mantıklı çözümdür. Yasal yükümlülüklere hakim oldukları için gerekli yazışmaları yönetmek ve atıkların bertarafını sağlamak konusunda en uygun çözümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir