Endüstriyel Dekorasyon Ne Demek?

Endüstriyel dekorasyon, eski depo ve fabrikaların tekrar dekore edilerek yaşam alanı haline getirilmesi anlamını taşımaktadır. Ev ortamlarında çok yaygın bir kullanıma sahip olmasa da, özellikle restoranlarda ve ofislerde sıklıkla kullanılmaktadır. Televizyonlarda, film ve dizilerdeki mekanlarda oldukça sık rastlanan endüstriyel dekorasyon modeli, son zamanlarda trend haline gelmiş durumdadır.

endüstriyel dekorasyon ne demek-1

Fabrikayı Andıran Duvarlar

Bu şekilde dekore edilmiş yaşam alanlarında tavanlar oldukça yüksektir. Fabrikaların restore edilmesiyle dönüştürülen evlerde, tavanlardan sarkan tesisat boruları tamamen açıkta bırakılarak endüstri tarzına sadık kalınır. Duvarlara herhangi bir malzeme ile sıva işlemi uygulanmaz. Endüstriyel dekorasyonda doğal beton ya da örülmüş tuğla görünümlü duvarlar olmazsa olmazdır. Duvarlar gibi, zeminde de taş örgü ya da beton kaplama tercih edilir.

Antika Metal Eşyalar

Mutfak tasarımında ise asma lambalar, metal raflar ve dolaplar, metal malzemeden yapılmış geniş bir tezgah kullanımı tamamlayıcı bir atmosfer yaratır. Seçilen sandalyeler ve yemek takımı koyu tonlarda ve endüstri tipi olmalıdır. Evdeki eşyaların renkleri açık pastel tonlardan kaçınılarak seçilir. Endüstriyel dekorasyonda bir fabrika temasına sadık kalındığı için, seçilecek renkler bordo, siyah, koyu gri ya da kahverengi olmalıdır. Koltukların döşemeleri genellikle deri olarak seçilir. Deri dışında çuval bezini andıran keten kumaş da kullanılabilir. Mutfak eşyasından, müzik setine hemen hemen her eşya seçiminde, antika bir tarza sahip olmasına özen gösterilir. Antikacılardan temin edilen mekanik ağırlıklı eşyalar endüstriyel havaya tam olarak uyum sağlar. Bu haliyle endüstriyel dekorasyon, yaşam alanını arzu edilen doğal bir görünüme kavuşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir