Evde Saç Kesimi Nasıl Yapılır?

İnsan vücudunun ve ruhunun iyi veya kötü olması durumununu sağlık belirler. Sağlıklı yaşanabilmesinin yolu da düzenli bakımlı olmaktan geçer. Özellikle saç traşı için de bakımlı olmak çok önemlidir. Peki evden çıkmadan veya para harcamadan kendi imkanlarımızla saç traşı yapabilir miyiz?

evde saç kesimi nasıl yapılır-1

Öncelikle evde saç traşı olmak için gerekli olan malzemeler, iyi bir traş makinesi ve diğer ekipmanlar bulundurulmalıdır. Ayrıca traş olacağınız yer veya mekan saç traşı için uygun olmalıdır.
Traşa başlamadan önce saçınızı bol su ve sabun ile iyice yıkayın ve durulayın. Tarak veya fırça yardımıyla dolaşan saçı açın. Saçınıza şekil verebilmeniz için bölümlere ayırın. Saç arkasını ve yanları makine yardımıyla kesin. Eğer saç kesimi işinde acemiyseniz saç traşı başlıkları sizin yardımınıza koşacaktır. Düşük numaralı başlıklarla yanları saç yönünün tersine doğru aşağıdan yukarıya doğru kısaltın. Aynı yanlarda olduğu gibi saç bölümünün arka kısmını da aşağıdan yukarı doğru yavaşça kısaltın. Bunu yaparken her kademe yukarı çıkıldığında traş makinesini aynı şekilde yukarı doğru kaldırın. Bu şekilde hem saçı geçişli gösterir hemde şaça şekil vermiş olursunuz.

Şimdi ise saçın üst kısmına geldik. Traş makinesi yerine makas kullanmayı seçebilirisiniz. Tarakla ve parmaklarınızın yardımıyla saçı yukarı doğru kaldırın. Yavaş yavaş saça şekil vererek saç uçlarından kesin. Bunu yaparken saç yanlarını ve arka kısmında daha dikkatli ve yavaş olunmalıdır. Saçınızda kakül varsa eğer, saçın kesmek istediğin kadarı ile tarak yardımıyla kısaltın. Saç kesimi bitti sayılır. Sadece son dokunuşlara gelindi.

Saçın uzunluğuna göre favorilerini ayarlayıp kısaltın. Bunu yaparken kulak memesinin hizasına dikkat ederek kesiminizi yapın. Ensenizi ise ayna yardımıyla paralel olacak şekilde kesiminizi gerçekleştirin. Saç traşı bitti diyebiliriz. Saçınıza şekil vermek için bol su ve sabunla yıkamalısınız. Saç kurutma makinesi ile kurutulmalı, fön makinesi ile saça şekil verebilirsiniz.

İlk defa saç kesimi yapıyorsanız muhakkak ki hatalarınız olacaktır. Önemli olan tecrübe kazanmaktır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir