Fotometri Hangi Birimleri Ölçer?

Fotometre

Fotometre, ölçen araç anlamına gelir. Fotometri ise ışık şiddetinin ve aydınlanma miktarının ölçülmesi demektir. Işık ölçüm veya ışıkölçer adları da astronomi alanında sık sık kullanılır. Fotometride insan gözündeki farklı ışık şiddetleri karşılaştırılır. Fotometri ışınımı güç birimleri cinsinden veya enerji olarak elde eden radyometrelerden yararlanır. Fotometrelerde ölçüm yapılırken ölçülen lamba, herhangi standart bir lamba ile karşılaştırılır. En bilindik ve en kullanılan yöntem iki lamba da aynı şiddette aydınlık sağlayıncaya kadar herhangi bir ekrana olan uzaklıklarını incelemektir. İşte bundan sonra yapılacak olan lambaların ekrandan uzaklıklarının karesini almaktır. Çünkü bu ışık şiddeti olacaktır. Bazen ekran kullanılmaz. Onun yerine ortasında yağ lekesi bulunan bir kağıt kullanılır. Bu da yağ lekesi gözükmeyince her iki yüzü de aynı miktarda aydınlanan bir kağıt olur.

Işık Etkinliği

Fotometri, ışığın algılanmasına bağlı olarak onların büyüklüklerini inceler. Işık bazı özel aletlerle görülebilen bir sıcaklık yayar. Bu yüzden ışıkla taşınan güç, ışığa bağlı bir büyüklüktür. Gözümüzün seçici olmasından dolayı gözümüz sadece 0,4- 0,8 mikrometre arasındaki dalga boylarını görür.

fotometri hangi birimleri ölçer-1

Fotometri Büyüklükleri

F ışık akışı gözümüzün birim zamanda algıladığı ışık enerjisini tanımlar. Bu ışık akışını noktasal bir kaynak yayarsa bu kaynağın I ışık şiddeti bir akım öğesi aracılığı ile belirlenir. Işık şiddetinin birimi kandela (cd )’dır. Bu birim ışık akış birimini, metrekaredeki ışık birimini ve aydınlatma birimini tanımlar. Gözümüz 10- 13 ışık akış birimini görebilir.

Fotometri Özellikleri

Fotonlar 300.000 kilometre ile yani ışığın boşlukta saniyedeki yayılma hızı yer değiştirebilirler. Enerjileri ışınımın f frekansıyla Planck sabitinin çarpımına eşittir. Fotonun denge durumundaki hızı sıfır olmalıdır. Mc2=hf, fotonun bağıl kütlesini tanımlar. Bu taneciğin hareket miktarını saptayan ise Compton deneyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir