Futbolun Doğuşu Ve Gelişimi

Futbol Nedir?

Uzun dönemlerdir herkes tarafından bilinen ve aktif katılımcısı en fazla olan spor branşıdır. En basit tanımıyla futbol; 11 kişiden oluşan iki farklı takımın, hava ile şişirilmiş kendine has özellikleri olan bir topu, kolları ve ellerini kullanmadan kendine has kurallara uyarak karşı takımın kalesine göndermeye dayanan bir spor branşıdır. Ayrıca her iki takımın da yedek oyuncuları vardır. Bu oyuncular, oyunu ‘yedek kulübesi’ adı verilen yerden takip eder ve oyuncu değişimi olmadan, oyuna dahil olamazlar.

futbolun doğuşu ve gelişimi-1

Güncel futbol federasyonu ( FİFA ) kurallarına göre, sahada toplam 6 hakem görevlendirilmelidir. Bunlar sırasıyla orta hakem, yan hakem, çizgi hakemi ve dördüncü hakem olarak adlandırılırlar. Bir futbol maçında genellikle sahanın orta tarafında iki rakip oyuncunun hakemin yanına gelmesiyle para atışı yapılır. Atışın sonucuna göre, maça başlayacak takım belirlenmektedir.

Futbolun Doğuşu ve Gelişimi

Günümüzde oldukça popüler olan ve çok büyük kitlelere ulaşan bu spor branşının tarihi, yapılan araştırmalara göre çok eski yıllara dayanmaktadır. Tam olarak çıkış noktası bilinmese de, doğuş tarihi M.Ö 600′ lü yıllara dayanmış olduğu tahmin edilmektedir. Ancak, futbolun asıl gelişim gösterdiği dönem ise, 19. yüzyılın başlarıdır. Bu dönemde, İngiltere’nin Cambridge Üniversitesinde futbolun ilk kuralları belirlenmiştir. Belirlenen kuralların adı ise Cambridge Kuralları olarak ilk resmi kurallar şeklinde literatürdeki yerini almıştır. Bu tarihten sonra futbol günümüzdeki şeklini almaya başlamış ve bu temel içinde küçük değişimler ile günümüze kadar gelmiştir.

Futbolu Kimler Oynayabilir?

Bu spor branşı, gerek kurallarının esnekliği ve gerekse oynama kolaylığı açısından 7’den 77’ye her bireyin oynayabileceği bir oyundur. Cinsiyet, yaş, dil, ırk ve din gözetmeksizin her bireyin bir araya gelebileceği rekreatif faaliyetlerin başında gelmektedir.