Gerçek Zamanlı Bilgi Alışverişi Nedir

BİLGİ ALIŞVERİŞİ

Öncelikle bilginin ne olduğu ile başlayalım. Bilgi; insanın aklının alabileceği, bir konu, kişi, mekan hakkında öğrenilen ve öğretilen her şeydir. Bilgi alışverişinin ne şekilde gerçekleştiğini düşündünüz mü? Eğer düşünmüş iseniz veya düşünürseniz bilginin duyu organları ve kitle iletişim araçları sayesinde gerçekleştiğini görürsünüz. Bu kitle iletişim araçları olmasaydı: Hiçbir toplum aynı şekilde bilgiye ulaşamazdı ve ulaştıkları bilgilerde eksik veya yanlışlıklar mutlaka olurdu. Duyu organlarımızı iyi bir şekilde kullanamadığımızı düşünün. Bu durumda insanların hayvanlardan pek bir farkı kalmazdı. İnsanları algıladıkları şeyleri işleyip yorumlayamaz idi. Bir süre sonra vahşileşir ve kendi ırkına bile sebepsiz yere saldırdı. Kısacası insanlar arası bilgi alışverişi üst düzeyde olmaması veya hiç olmaması durumunda insanlıktan bahsedemezdik.

gerçek zamanlı bilgi alışverişi nedir-1

GERÇEK ZAMANLI BİLGİ ALIŞVERİŞİ

Bilgi alışverişinin ne şekilde olduğunu açıkladık. Peki ya gerçek zamanlı bilgi alışverişi nedir ve nasıl olur? Gerçek zamanlı demek: Olayın içinde olan herkesçe yaşanması, birinin yaptığının diğerini etkilemesi ve en önemlisi olay anında etkiye tepki verebilmektir. Bu terim bilgi alışverişi için şöyle yorumlanır; ulaşılan veya edinilen bilginin eş zamanlı olarak başkaları ile paylaşılmasıdır. Bu olay bilgiyi ulaştıracağımız kişi çevremizde değil ise ancak iletişim araçları ile sağlanabilir. Kısacası gerçek zamanlı bilgi alışverişinin olmazsa olmazı iletişim araçlarıdır.

HAYATIMIZDAKİ ÖRNEKLERİ

Gerçek zamanlı bilgi alışverişinin hayatımızda ki en önemli örneği tabi ki televizyonlar ve canlı yayınlardır. Çünkü yapılan yayınlar o an olan olayları görüntüler ve insanlara ulaşmasını sağlar. Bu olayı sağlayan şey ise kullandığımız çoğu şeyi üreten endüstri sanayisidir. Onlar olmadan bu iletişim araçlarına sahip olamazdık ve gerçek zamanlı bilgi alışverişi neredeyse imkansız hale gelirdi. Kısacası gerçek zamanlı bilgi alışverişi için iletişim araçlarına ihtiyacımız vardır. İletişim araçları için endüstri ve teknolojiye ihtiyacımız vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir