Göktaşı Nedir?

Diğer adı meteorit olan göktaşı, bir gezegenin veya ayın yüzeyine ulaşmak için atmosferin içinden geçerek hayatta kalan bir kuyruklu yıldız, asteroit veya göktaşı gibi bir nesneden gelen katı bir parçadır. Nesne atmosfere girdiğinde, sürtünme, basınç ve atmosferik gazlarla kimyasal etkileşimler gibi çeşitli faktörler nesnenin ısınmasına ve radyasyona neden olur. Bu nesne daha sonra bir meteora ve “yıldız kayması” olarak da bilinen ateş topuna dönüşür. Gökbilimciler bu nesnelerin en parlak örneklerini “bolides” olarak adlandırırlar. Meteoritler çeşitli büyüklüktedirler. Örneğin, Jeologlar için, bir bolide bir krater oluşturmak için yeterince büyük bir göktaşıdır.

Meteorların atmosferden geçmelerinin veya Dünya’ya düşüşlerinin gözlemlenmesine göktaşı düşmeleri denilmektedir. Diğerleri ise meteorit buluntuları olarak bilinir. Nisan 2016 itibariyle, dünya koleksiyonlarındaki göktaşı örnekleri sayısı yaklaşık 1.140 kadardır. 2011 itibariyle 38.660’dan fazla belgelenmiş meteorit buluntusu bulunmaktadır.

Göktaşlarının Gruplandırılması

Meteorlar geleneksel olarak üç geniş kategoriye ayrılmıştır: taşlı meteoritler (esas olarak silikat minerallerinden oluşan kayaçlar); büyük ölçüde metalik demir-nikelden oluşan demir meteorlar ve hem metalik hem de kayalık malzemeden büyük miktarlarda ihtiva eden taşlı demir göktaşları. Modern bilim göktaşlarını, yapılarına, kimyasal ve izotopik bileşimlerine ve mineralojisine göre gruplara ayırır. 2 mm’den küçük olan meteorlar, mikrometeoritler olarak sınıflandırılmıştır.

göktaşı nedir-1

Evrende Başka Yaşamlar Var Mı?

Mart 2015’te, NASA bilim adamları, ilk defa, urasil, sitozin ve timin de dahil olmak üzere DNA ve RNA’da bulunan kompleks organik bileşiklerin, göktaşında da bulunan pirimidin gibi başlangıç kimyasalları kullanılarak atmosfer dışı koşullardaki laboratuvarda oluşturulduğunu bildirmişlerdir. Bilim insanlarına göre Pyrimidine, evrendeki en karbonca zengin kimyasal madde olan polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH) gibi kırmızı devlerde veya yıldızlararası toz ve gaz bulutlarında oluşmuş olabilir.

Ocak 2018’de araştırmacılar, dünya üzerinde bulunan 4,5 milyar yıllık meteorların, yaşam için gerekli olan prebiyotik kompleks organik maddelerle birlikte sıvı su içerdiğini keşfettiler. Öyle görünüyor ki, göktaşlarının incelenmesi evrendeki başka yaşamların incelenmesi için çeşitli bulgular taşıyabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir